Jałowce – o tylko pospolitej nazwie

Jałowiec pospolity Kalebab
Jałowiec pospolity 'Kalebab' fot. A. Kujawa
Ogród bez roślin iglastych jest - zwłaszcza zimą - kompozycją ubogą, dlatego warto pamiętać o miejscu dla "iglaków" w każdym założeniu. Jednymi z najlepiej sprawdzających się w naszym klimacie krzewów jest jałowiec pospolity (Juniperus communis).

Ten nasz rodzimy gatunek najczęściej jest krzewem o kolumnowym, zwartym pokroju, z dość gęsto ułożonymi pędami skierowanymi pionowo lub ukośnie do góry. Jego wysokość najczęściej wynosi 3-5 m. Pędy pokryte są sztywnymi i kłującymi igłami umieszczonymi po trzy w okółkach. Owoce to liczne szyszkojagody, dojrzewające w 2.–3. roku, najpierw są zielone, a następnie czarne. Są jadalne i stanowią wartościową, aromatyczną przyprawę w kuchni.
Jałowiec pospolity ma liczne odmiany, z których wiele pozostaje nieznanych – bo rzadko dostępnych w centrach ogrodniczych. Do wartościowych, a mało popularnych kreacji tego gatunku można zaliczyć m.in. ● ‘Goldschatz’ – o intensywnie żółtych igłach; ● ‘Jeddeloh’ – o regularnym i gęstym pokroju i srebrzystozielonych igłach’; ● ‘Repanda’ – przyrasta dość szybko i skutecznie zakrywa powierzchnię gleby; ● ‘Anna Maria’ – polska odmiana, osiągająca wysokość 20 cm i średnicę do 40 cm; ● ‘Blamann’ – oryginalna odmiana o popielatosrebrnych igłach, i ciekawym pokroju – krzewy są u podstawy wąskie i szersze u góry; ● ‘Gold Cone’ – ma intensywny, żółty kolor wiosną i latem, regularny, gęsty, kolumnowy pokrój; ● ‘Sentinel’ – jedna z piękniejszych, wąskich odmian. Przyjmuje bardzo regularny kształt i osiąga wysokość do 2,5 m przy szerokości do 0,4 m; ● ‘Kalebab’ – najpiękniejszy z jałowców, praktycznie niespotykany w produkcji. Tworzy przewodnik i nie wymaga podwiązywania. Osiąga wysokość do 3 m. Podstawa jest szersza od wierzchołka, z przewieszającymi się gałązkami. Ma niezwykłe barwy: zielony, latem niewyróżniający się kolor zmienia się na żółtobrązowy jesienią, by zimą osiągnąć barwę pomarańczową; ● ‘Oblonga Pendula’ – odmiana o długich igłach i atrakcyjnym, przewieszającym się pokroju.

Jałowiec pospolity 'Oblonga Pendula'
Jałowiec pospolity 'Oblonga Pendula’ fot. A. Kujawa

Więcej o ciekawych odmianach jałowca pospolitego można przeczytać w artykule Andrzeja Kujawy „Z lasu na salonowe ogrody”, opublikowanym w magazynie „Szkółkarstwo” 1/2020, na którego podstawie powstał ten tekst.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWystawa Tulipanów w Wilanowie
Następny artykułDiamentowy Florensis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.