Truskawka w Tyńcu – jedyna taka plantacja, nie tylko w Polsce

Polski Instytut Truskawki (PIT) założył w Tyńcu (woj. małopolskie) plantację truskawki powtarzającej owocowanie uprawianej na rynnach pod daszkami. W maju br. odbyło się uroczyste otwarcie tej zajmującej prawie 5 ha inwestycji o charakterze doświadczalno-wdrożeniowym.
Uroczystego otwarcia plantacji dokonali (od lewej): Stanisław Bogdał (prezes PIT i właściciel firmy Stanflex), prof. dr hab. Włodzimierz Sady (rektor UR w Krakowie), Piotr Ćwik (wojewoda małopolski), ojciec dr Szymon Hiżycki (opat klasztoru Benedyktynów w Tyńcu), Wojciech Kozak (radny województwa małopolskiego) oraz dr hab. Tomasz Zaleski (dyrektor naukowy PIT i pracownik UR w Krakowie)
Doświadczalno-wdrożeniowa plantacja truskawki powtarzającej owocowanie na rynnach pod daszkami zajmuje powierzchnię prawie 5 ha

Na plantacji podzielonej na 6 kwater (z których każda zajmuje powierzchnię 0,7–0,8 ha), zainstalowanych jest łącznie 32 km rynien, uprawiane są cztery odmiany truskawki i realizowane są zadania badawcze.

Jedną z uprawianych odmian jest ‘San Andreas’

Inauguracji towarzyszyła konferencja, na której przedstawiciele nauki (z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie) i firm wytwarzających środki do produkcji podejmowali tematy związane z uprawą truskawki.

Stanisław Bogdał, założyciel i prezes PIT oraz właściciel firmy StanFlex podkreślił, że już wielu lat promuje najnowsze systemy uprawy truskawki – na rynnach pod daszkami. Inicjatywa ta jest efektem obserwacji sposobów prowadzenia uprawy truskawki w czasie podróży po świecie.

Stanisław Bogdał

Więcej na ten temat na łamach naszych czasopism

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.