ARiMR ma pieniądze na dopłaty do kredytów

Banki współpracujące z ARiMR będą mogły wydać 1,2 miliarda złotych na preferencyjnie oprocentowane kredyty inwestycyjne dla rolników.

Kredyty inwestycyjne, do oprocentowania których dopłaca ARiMR cieszą się wśród rolników bardzo dużym zainteresowaniem. Pieniądze, które banki miały na ten cel w pierwszym kwartale 2012 r. szybko się wyczerpały, tak dużo było chętnych, więc ARiMR podjęła starania, by zwiększyć pulę środków i to się udało.
 
Kredyty inwestycyjne z dopłatą ARiMR do ich oprocentowania cieszą się wśród rolników bardzo dużą popularnością. Ich atrakcyjność polega na tym, że znaczną część należnego bankom oprocentowania płaci za rolnika ARiMR – producent rolny płaci w większości przypadków jedynie 2%, a w przypadku linii kredytowej nIP jest to 3,8%. Wszystkich inwestycyjnych linii kredytowych jest 10.
 
Kredytów z dopłatą ARiMR do ich oprocentowania udzielają następujące banki: SGB Bank S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. a także zrzeszone w nich Banki Spółdzielcze; Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.; Bank BPH S.A.; ING Bank Śląski S.A.; Bank Zachodni WBK S.A. i Bank PEKAO S.A.
 
Alternatywą dla kredytów inwestycyjnych, do oprocentowania których dopłaca ARiMR jest linia kredytowa CSK czyli taka, w której zamiast dopłacać do oprocentowania Agencja spłaca za rolnika część kapitału zaciągniętego kredytu. Także te kredyty cieszą się wśród rolników wielkim zainteresowaniem. W pierwszym kwartale 2012 r. ARiMR przeznaczyła na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału milion złotych i kwota ta została bardzo szybko rozdysponowana, a dla wielu zainteresowanych pieniędzy nie starczyło. Dlatego ARiMR podjęła działania, aby także dla tej linii kredytowej uzyskać dodatkowe środki i to się także udało.
 
Na początku przyszłego tygodnia ARiMR uruchomi dodatkowe 5 milionów złotych na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału. Pozwoli to rolnikom planującym inwestycje w swoich gospodarstwach, na ubieganie się w bankach współpracujących z ARiMR o przyznanie takich kredytów.
 
W przypadku kredytów CSK Agencja może zapłacić za rolnika do 75 tysięcy złotych zaciągniętego kredytu, z tym że nie może to być więcej niż 35% otrzymanego kredytu. Tak obliczone wsparcie wypłacane jest w dwóch etapach: pierwszy – 75% kwoty pomocy rolnik otrzymuje po zrealizowaniu inwestycji, drugą – 25% dostaje na koniec okresu kredytowania w celu ostatecznej spłaty kredytu. ARiMR przekaże bankom limit akcji kredytowej za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej. To rozwiązanie pozwoli na przyspieszenie rozpoczęcia akcji kredytowej i sprawniejsze jej prowadzenie.
 
O kredyt z linii CSK rolnicy mogą ubiegać się w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., ING Banku Śląskim S.A. i Banku PEKAO S.A.

Za ARiMR
mp

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBrokuły, kalafiory, kapusta pekińska i brukselska pod ochroną
Następny artykułMałe ogródki w tyskich przedszkolach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.