Pszczela wystawa w gdyńskim Centrum Nauki Experyment

Kilkanaście stanowisk przybliżających m.in. zachowanie pszczół różnych gatunków znalazło się na wystawie czasowej "Urbanbees: Pszczoły w mieście", którą w wakacje można zobaczyć w gdyńskim Centrum Nauki Experyment. Zwiedzający dowiedzą się np. co zostanie na naszych talerzach w świecie bez pszczół i jak zaprosić je do miast.

Interaktywna wystawa „Urbanbees: Pszczoły w mieście” – powstała w ramach europejskiego programu LIFE+ Biodiversity. Od 2014 roku ma odwiedzić 12 europejskich miast. Gdynia jest pierwszym polskim miastem goszczącym wystawę.

„Centrum Nauki Experyment, prezentując wystawę „Urbanbees: Pszczoły w mieście” oraz szereg wydarzeń z nią związanych, zwraca uwagę na ważną rolę jaką pszczoły pełnią w ekosystemie. Składa się ona z pięciu głównych stacji, które poruszają tematykę badań nad dzikimi pszczołami, różnorodności gatunków, zagrożenia wymarciem oraz działań, które każdy mieszkaniec miasta może podjąć, aby przyczynić się do ochrony tych cennych stworzeń” – informuje w przesłanym komunikacie Barbara Betlejewska z Centrum Nauki Experyment.

Na wystawie, przy kilkunastu stanowiskach, goście będą mogli przekonać się w praktyce, co pozostałoby na naszych talerzach w świecie bez pszczół, poznać bliżej budowę i zachowania poszczególnych gatunków, a także dowiedzieć się, jak „zapraszać” pszczoły do miast, jak budować dla nich „schronienia”, oraz jakie małe gesty w codziennym życiu mogą się przyczynić do ich ochrony. Wystawę czasową można odwiedzić w ramach biletu do Centrum Nauki Experyment.

Oprócz samej wystawy Centrum przygotowało szereg działań dotyczących ochrony dzikich pszczół: interaktywne warsztaty, projekcje filmowe oraz wykłady. Szczegółowe informacje dotyczące tych wydarzeń są dostępne na stronie: www.experyment.gdynia.pl

Na świecie są tysiące gatunków pszczół, a większość z nich żyje dziko. Podobnie jak ich udomowione kuzynki, dzikie pszczoły są dziś zagrożone wymarciem. Miasta mogą być dla nich schronieniem. Badania z ostatnich lat wykazują spadek populacji wielu gatunków owadów, szczególnie tych zapylających. Dzikie rośliny oraz plony uprawiane w Europie zależne są od zapylania głównie przez pszczoły. Wartość „usługi”, świadczonej za darmo przez owady oszacowana jest na około 153 mld euro rocznie w skali całej planety.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNiskie ceny skupu owoców miękkich
Następny artykułPolska musi zwrócić 5,84 mln euro unijnych funduszy rolnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.