Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
08.02.2014

Sadownicze Przedwiośnie 2014

Dworek w Brzeznej - Sadownicze Przedwiośnie 2014, fot. P. Grel

Dworek w Brzeznej - Sadownicze Przedwiośnie 2014, fot. P. Grel

Faktyczne przedwiośnie trwa na Sądecczyźnie od grudnia ubiegłego roku – mniej więcej od świąt Bożego Narodzenia nad regionem z kilkudniowymi przerwami ciągle wieje ciepły halny. Dzięki niemu najcieplej bywa w Zakopanem (będziemy mieli polskie Soczi i argument „za” organizowaniem tam zimowych igrzysk olimpijskich?) – nawet i +10 stopni Celsjusza. Tymczasem sądeccy sadownicy w tym roku opóźnili inaugurację swojego sezonu – tradycyjne „Sadownicze Przedwiośnie” w Brzeznej wyznaczono w tym roku nie na 2. a na 7 lutego.
Niewielka zmiana terminu nie wpłynęła na frekwencję, zapewne też nie ona była przyczyną wyraźnej zmiany w propozycji tematycznej zaproponowanej przez dyrekcję SZD w Brzeznej. Na wczorajszym seminarium były więc wystąpienia dotyczące bieżących problemów branży, ale większość czasu poświęcono na prezentacje konkretnych produktów handlowych, programów nawożeniowych i ochroniarskich. Sesji referatowej towarzyszyła wystawa maszyn oraz pokaz cięcia drzew. Organizatorzy Sadowniczego Przedwiośnia (od lewej): prezes Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej Zdzisław Wardęga, prezes SZD Brzezna Sp. z o.o. Dariusz Szewczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Integrowanej Produkcji owoców "Podkarpacie" Krzysztof Gasparski

Utrzymać miejsce na podium
Organizatorzy „Przedwiośnia” (SZD Brzezna, Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej i Stowarzyszenie Integrowanej Produkcji Owoców „Podkarpacie”) jako specjalnego gościa tegorocznego seminarium zaprosili prof. Eberharda Makosza, długoletniego dyrektora zakładu w Brzeznej. W swoim pierwszym po wielu latach wystąpieniu na „Przedwiośniu” ocenił on bieżącą sytuację na polskim rynku jabłek i krótko nakreślił najbliższe wyzwania dla branży. Jesienią zebraliśmy (szacunkowo) 3,1 mln ton jabłek. Obecnie w polskich chłodniach przechowuje się ich około 900 tys. ton – mniej więcej tyle samo, ile przed rokiem o tym czasie. Większe zapasy tych owoców są w pozostałych krajach UE. Do końca sezonu Polska powinna wyeksportować jeszcze około 500 tys. ton, co powinno się nam udać, jeśli tylko nie zajdą jakieś komplikacje w eksporcie do Rosji. Na tym rynku nie mamy cenowej konkurencji. Zmieniają się jednak jego potrzeby – sieci handlowe Moskwy szukają dobrego jakościowo jabłka odmian ‘Gala’, ‘Red Jonaprince’, ‘Golden Delicious’. Ale i ‘Šampion’, czy nawet Idared’ jeszcze jest na rosyjskim rynku akceptowany. Ceny jabłek są nieco wyższe niż przed rokiem. Trudniej jest teraz sprzedać koncentrat jabłkowy, rynek odczuwa niewielki zastój i dość niskie ceny. 

Przyszłość polskiego sadownictwa rysuje się optymistycznie. Tylko w Polsce rośnie produkcja jabłek – może ona wkrótce wzrosnąć do 4,3 mln ton co wysunęło by nas przed USA na liście czołowych producentów tych owoców. W polskich szkółkach brakuje drzewek – trzeba je zamawiać z dwuletnim wyprzedzeniem. Polscy sadownicy mając niższe, niż w innych krajach koszty produkcji (ok. 0,35 euro) są w stanie zaoferować swoje jabłka po cenie 0,4 euro – niemożliwej do uzyskania dla producentów w Holandii, Włoszech czy Francji.

Jednak sukces nie jest dany polskim sadownikom raz na zawsze. Utrzymanie zdobytej z trudem pozycji może się okazać zadaniem trudniejszym, niż samo jej osiągnięcie. Nadal najwyżej 60% polskich jabłek spełnia wymagania rynku owoców deserowych, zaś eksportem owoców zajmuje się kilkaset firm. Sadownicy z Południowego Tyrolu zbierają w swoich sadach około 80 % owoców deserowych, a handlem zagranicznym zajmują się tam dwie spółdzielcze firmy.

 


Prof. dr. hab. Eberhard Makosz omówił bieżącą i rysującą się sytuację na rynku polskich jabłek


Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności