MIGAWKI Z TARGÓW IPM

    IPM, czyli Międzynarodowe Targi Roślin Ozdobnych, które na początku roku odbywają się w niemieckim mieście Essen, należą do najbardziej udanych w naszej branży. Choć mają bardzo szeroką formułę (są przeznaczone dla producentów, architektów krajobrazu, bukieciarzy, sprzedawców, nauczycieli, itd.), satysfakcjonują szkółkarzy. Oferta jest bowiem różnorodna – m.in. wystawcy przedstawiają dużo maszyn i innego sprzętu. Co więcej, przyjeżdżają oni z całego świata.
















    PRZYKŁADY Z RÓŻNYCH KRAJÓW
    Amerykanie, którzy od 5 lat reprezentowani są w Essen przez Związek Szkółkarzy z Południa (Southern Nursery Association) oraz przez tamtejsze zrzeszenie handlowców, uważają IPM za najlepsze dla promocji produktów z USA zagraniczne targi ogrodnicze.
    Podobnego zdania są także Węgrzy, których obecność w szkółkarskiej części wystawy była w 2000 r. bardzo widoczna (ich wspólna, narodowa ekspozycja zajmowała 100 m2). W tym roku uczestniczyli już trzeci raz w IPM. Organizacyjnie czuwała nad tym udziałem węgierska firma Ex Horto zajmująca się urządzaniem ogrodniczych targów, konferencji, itp. Na stoisku zgromadzono 4 przedsiębiorstwa szkółkarskie. Największym zainteresowaniem cieszyło się to produkujące krzewy róż (fot. 1) — Szreg z Szegedu, które sprzedaje ich około 2 mln rocznie, w tym 90% za granicę. Jest to spółdzielnia istniejąca od 20 lat, a zarazem czołowy węgierski producent róż.







    FOT. 1. NA WĘGIERSKIM STOISKU NAJWIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM CIESZYŁY SIĘ RÓŻE


    Najliczniej w sektorze szkółkarskim IPM są jednak reprezentowani Holendrzy i Włosi, a po nich plasują się m.in. Belgowie. Jedną z belgijskich firm był w tym roku Floreac N.V., który zajmuje się handlem hurtowym, głównie roślinami doniczkowymi. Pokazano m.in. zaopatrzone w druciane „foremki” bukszpany w pojemnikach (fot. 2), przeznaczone do samodzielnego kształtowania (Shape Your Own). Instrukcja zamieszczona na etykiecie przez producenta tych krzewów, firmę Nobilis, zaleca przycinanie pędów co 14 dni — roślina może pozostać w tej samej donicy, bez przesadzania, 2 lata. Proponowana Niemcom cena opisanego bukszpanu wynosiła 8 DEM/szt. Produkt ten przyjął się na rynku brytyjskim i francuskim; od bieżącego roku rozpoczęto promocję w krajach niemieckojęzycznych.







    FOT. 2. BUKSZPAN Z FOREMKĄ POMAGAJĄCĄ UTRZYMAĆ WYMYŚLNY KSZTAŁT – KRZEW NA TARAS LUB PATIO


    Typowym towarem do supermarketów są różaneczniki pakowane w foliowe woreczki z kolorowym zdjęciem i nazwane „MiniRhodo” (fot. 3). Rośliny te w taki sposób lansuje niemiecka firma Heinje Baumschulen z miejscowości Edewecht. Sprzedaż ich rozpoczęto 3 lata temu. Odmian się nie nazywa, lecz podaje jedynie kolory kwiatów: biały, czerwony, różowy, lila. Podczas IPM '2000 prezentowano także małe krzewy różaneczników w doniczkach, udekorowane czerwonymi sercami, jako produkt walentynkowy.







    FOT. 3. RÓŻANECZNIKI W FOLIOWYM OPAKOWANIU PRZYGOTOWANE DO SPRZEDAŻY W SUPERMARKETACH


    Do pojemnikowej uprawy krzewów i bylin coraz powszechniej używane są w Niemczech plewy ryżowe (czyt. „Szkółkarstwo” 1/2000), które rozluźniają substrat (fot. 4). W szkółce Heinje dodaje się ich do torfu tyle, by stanowiły 15% objętości.







    FOT. 4. W NIEMCZECH CORAZ POWSZECHNIEJ UPRAWIA SIĘ KRZEWY W PODŁOŻU Z DODATKIEM PLEW RYŻOWYCH


    W ubiegłym roku podczas IPM niemiecka firma Mller po raz pierwszy zaprezentowała rośliny okrywowe sprzedawane „na metry” (Bodendecker am laufenden Meter). Przygotowuje się je na 3-warstwowym podłożu o małej miąższości złożonym z dwóch warstw maty kokosowej i ziemi (fot. 5). Gdy korzenie przerosną takie podłoże, tnie się okrywę na prostokąty odpowiadające rozmiarom skrzynek plastikowych, w których produkt jest transportowany. Poleca się go na groby oraz inne powierzchnie wymagające szybkiego zadarnienia roślinami, które mogłyby zastąpić trawnik. Podczas ostatnich targów w Essen oferowano szerszy asortyment tak przygotowanych roślin (oprócz irg, trzmielin, mulenbekii, można „na metry” nabyć: bluszcze, barwinki, suchodrzewy — Lonicera nitida).







    FOT. 5. ROŚLINY OKRYWOWE PRODUKOWANE NA MATACH KOKOSOWYCH I SPRZEDAWANE „NA METRY”





    NIEKTÓRE NOWE ODMIANY
    Choć nowych odmian drzew i krzewów pojawia się co roku bardzo dużo na międzynarodowym rynku, zawsze skupiają zainteresowanie zwiedzających targi. Tradycyjnie takie nowości łatwo znaleźć na stoisku H. Hachmanna, obok nowych odmian różaneczników, które są główną specjalnością tej szkółki. W 2000 roku pokazano m.in. ostrokrzew Messerve (Ilex x messervae) 'Hecken-Star’, formę męską znalezioną w szkółce Hachmanna w populacji krzewów odmiany 'Blue Prince’. 'Hecken-Star’ różni się od odmiany wyjściowej bardziej strzelistym pokrojem i lepszym krzewieniem, toteż jest szczególnie polecana na żywopłoty (fot. 6). Prezentowano też inną męską odmianę, 'Hecken-Pracht’, o jaśniejszych liściach i szerszym pokroju niż 'H.-Star’, oraz żeńską 'Koralle’, o błyszczących igłach, obficie wytwarzającą jaskrawoczerwone owoce, będącą mieszańcem 'Blue Prince’a’ i 'Alaski’.







    FOT. 6. OSTROKRZEW MESSERVE 'HECKEN-STAR’


    Na stoisku Hachmanna zademonstrowano także kilka nowych odmian krzewów iglastych pochodzących z innych firm. Do takich należał żywotnik zachodni 'Schirmann’ — forma kolumnowa, o kremowożółtych przebarwieniach, znaleziona w rejonie Szlezwiku-Holsztyna. Po 10 latach krzewy osiągają wysokość około 1 m i nie są odporne na słońce. Na słoneczne stanowiska nadaje się natomiast choina kanadyjska (Tsuga canadensis) 'Jacqueline Verkade’, pochodząca z USA. Jest to forma kulista, o rocznych przyrostach nie dłuższych niż 5 cm (fot. 7). Z kolei z Japonii wywodzi się cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa) 'Karamachiba’ — krzew o płaskim pokroju, dorastający po 10 latach do 40 cm wysokości i około 1 m szerokości. Latem jego łuski są żółte, a zimą brązowieją.







    FOT. 7. CHOINA KANADYJSKA 'JACQUELINE VERKADE’


    Kolejne targi IPM będą jeszcze większe niż dotychczasowe, które zajmowały w sumie około 90 tys. m2. Początek nowego milenium postanowiono bowiem uczcić wybudowaniem dodatkowego pawilonu wystawowego w Essen. Podobnie, jak w bieżącym roku, IPM '2001 potrwa aż cztery dni — od 1 do 4 lutego.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułPODATEK VAT W ROLNICTWIE
    Następny artykułFRUIT LOGISTICA NA PRZEŁOMIE WIEKÓW część 2

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.