PROGNOZA KOSZTÓW PRODUKCJI PODSTAWOWYCH GATUNKÓW OWOCÓW W 1999 ROKU

    W prognozowanych kosztach produkcji uwzględniono wszystkie nakłady i koszty ponoszone w gospodarstwach: nakłady materiałowe - przede wszystkim nawozy mineralne, herbicydy i środki ochrony roślin; koszty pośrednie rzeczywiste, czyli eksploatacje, naprawy i konserwacje maszyn; inne koszty ogólnoprodukcyjne; koszty majątkowe rzeczywiste; czyli przede wszystkim podatki, składki na KRUS i inne obciążenia finansowe; koszty pośrednie szacunkowe, czyli amortyzację środków trwałych. Dla negocjacji cen w oparciu o prognozowane koszty produkcji najważniejsze jest, że w kosztach uwzględniono opłatę pracy własnej i najemnej na dość wysokim poziomie, czyli przewidywanej w 1999 r. średniej płacy w gospodarce narodowej. W oparciu o dane GUS założono, że średnia płaca netto w 1999 r. wyniesie około 1150 zł miesięcznie co pozwala wyliczyć, że opłata za jedną godzinę pracy własnej ukształtuje się na poziomie 6,27 zł/rbh. W 1998 r. opłata ta wynosiła 5,56 zł/rbh, w 1997 r. - 4,76 zł/rbh. W kosztach produkcji nie uwzględniono oprocentowania wartości własnych środków trwałych i obrotowych zaangażowanych w produkcję. Oznacza to, że cena owoców i warzyw płacona producentom na poziomie prognozowanych kosztów, pokrywa tylko poniesione koszty produkcji łącznie z amortyzacją środków trwałych i pozwala na opłacenie własnej pracy na średnim krajowym poziomie.

    KOSZTY I OPŁACALNOŚĆ PRODUKCJI JABŁEK I WIŚNI W LATACH 1994-1998 ORAZ PROGNOZA KOSZTÓW PRODUKCJI TYCH OWOCÓW W 1999 r.

    W prognozowanych kosztach produkcji uwzględniono wszystkie nakłady i koszty ponoszone w gospodarstwach: nakłady materiałowe – przede wszystkim nawozy mineralne, herbicydy i środki ochrony roślin; koszty pośrednie rzeczywiste, czyli eksploatacje, naprawy i konserwacje maszyn; inne koszty ogólnoprodukcyjne; koszty majątkowe rzeczywiste; czyli przede wszystkim podatki, składki na KRUS i inne obciążenia finansowe; koszty pośrednie szacunkowe, czyli amortyzację środków trwałych. Dla negocjacji cen w oparciu o prognozowane koszty produkcji najważniejsze jest, że w kosztach uwzględniono opłatę pracy własnej i najemnej na dość wysokim poziomie, czyli przewidywanej w 1999 r. średniej płacy w gospodarce narodowej. W oparciu o dane GUS założono, że średnia płaca netto w 1999 r. wyniesie około 1150 zł miesięcznie co pozwala wyliczyć, że opłata za jedną godzinę pracy własnej ukształtuje się na poziomie 6,27 zł/rbh. W 1998 r. opłata ta wynosiła 5,56 zł/rbh, w 1997 r. – 4,76 zł/rbh. W kosztach produkcji nie uwzględniono oprocentowania wartości własnych środków trwałych i obrotowych zaangażowanych w produkcję. Oznacza to, że cena owoców i warzyw płacona producentom na poziomie prognozowanych kosztów, pokrywa tylko poniesione koszty produkcji łącznie z amortyzacją środków trwałych i pozwala na opłacenie własnej pracy na średnim krajowym poziomie.







    KOSZTY I OPŁACALNOŚĆ PRODUKCJI JABŁEK I WIŚNI W LATACH 1994-1998 ORAZ PROGNOZA KOSZTÓW PRODUKCJI TYCH OWOCÓW W 1999 r.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułLISTY – PRODUCENT CZY SPRZEDAWCA?
    Następny artykułFRUIT LOGISTICA ’99

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.