„Generał Stanisław Sosabowski” – holenderski tulipan dla polskiego dowódcy

Chrzest tulipana pod pomnikiem gen. Sosabowskiego; fot. Polnia.nl
8 maja, w dniu 125. rocznicy urodzin dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w miejscowości Driel w Holandii odbyła się uroczystość symbolicznego chrztu nowej odmiany tulipana – „Generał Stanisław Sosabowski" - informuje portal Polonia.nl. W tej miejscowości pod Arnhem pamięć o generale Sosabowskim i jego żołnierzach jest pieczołowicie pielęgnowana.

To w Driel polscy spadochroniarze lądowali 21 września 1944 r. w ramach operacji Market Garden. Bitwa o Arnhem zakończyła się niestety klęską.

W chrzcie nowej czerwono-pomarańczowej odmiany tulipana uczestniczyła Sława Tomczyk-Sosabowska, matka prawnuków gen. Sosabowskiego oraz przedstawiciele lokalnych władz, ambasady RP w Holandii i 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. S. Sosabowskiego z Krakowa.

Twórcą odmiany „Generał Stanisław Sosabowski” jest Jan Ligthart, znany holenderski hodowca tulipanów. Jego dziełem jest wiele odmian noszących nazwy pochodzące od nazwisk sławnych osób lub miejsc. Z Polską związane są takie jego odmiany tulipanów, jak: 'Generał Stanisław Maczek', 'Irena Sendlerowa', 'Mikołaj Kopernik', 'Preludium Chopina', 'Maria Kaczyńska' i 'Anna Komorowska'.

'Generał Stanisław Sosabowski' jest tulipanem czerwonym u podstawy, zaś górna część jego płatków ma zabarwienie pomarańczowe. To symboliczne kolory, tak dla Polski, jak i Holandii  – podkreśla portal Polonia.nl.

Źródło: Polonia.nl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBez szans na wyrównanie dopłat?
Następny artykułBędzie łatwiej eksportować ziemniaki do UE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.