Kwiaciarskie akcenty na Plantarium 2011

Według danych Centralnego Biura Statystycznego (CBS) areał upraw roślin ozdobnych pod osłonami w Kraju Tulipanów zmalał od 2000 r. o 19% – w ubiegłym roku wynosił on 4800 ha. Największe spadki dotyczą produkcji kwiatów ciętych róż i chryzantem. Wzrosła natomiast powierzchnia upraw roślin doniczkowych – w ostatniej dekadzie o 10%, a najprężniej rozwija się rynek storczyków.

Taka tendencja widoczna jest również na wystawach, np. na targach Plantarium organizowanych co roku w Boskoop-Hazerswoude w Holandii (ostatnio odbyły się 24–27 sierpnia 2011 r.), które są ważnym miejscem spotkań przede wszystkim dla szkółkarzy. Każdego roku przybywa na nich bowiem firm oferujących doniczkowe rośliny ozdobne.

Medalistki
Co roku na targach Plantarium odbywa się konkurs nowości, w którym jury wyróżnia zgłoszone wcześniej do oceny, nowe odmiany roślin. Podczas ich ubiegłorocznej edycji w gronie laureatek znalazły się również kreacje z „kwiaciarskiego podwórka” – wszystkim tutaj opisanym przyznano srebrne medale. 

Jedną z nich jest polecana do uprawy w doniczkach a l s t r e m e r i a (Alstroemeria sp.) ‘A l s d u n 0 1’ ROCK & ROLL wyhodowana w Nowej Zelandii przez Iana Duncalfa, a na wystawie zaprezentowana przez australijską firmą Anthony Tesselaar Plants. Wyróżnia się ona kremowożółtymi liśćmi z wąskim, zielonym brzegiem. Roślina ta jest efektowna również podczas kwitnienia, kiedy ukazują się ciemnoczerwone, wyraźnie kontrastujące z liśćmi kwiaty.

Do uprawy w pojemnikach może być polecana l a w e n d a  f r a n c u s k a (Lavandula stoechas) ‘G i a n t  S u m m e r’ BUTTERFLY GARDEN charakteryzująca się dużymi, ciemnofioletowymi, bardzo trwałymi kwiatami (fot. 1). Została wyhodowana w duńskiej firmie Gartneriet Tvillingegaarden z Odense. Do uprawy wprowadzona w 2011 r. przez belgijskie przedsiębiorstwo Pelargonium Decock z Komen, które oferuje te rośliny w charakterystycznych, fioletowych doniczkach i z własną etykietą.

 Fot. 1 Lawenda francuska (Lavandula stoechas) ‘Giant Summer’ BUTTERFLY GARDEN

Ciekawie prezentowała się także r u d b e k i a  b ł y s k o t l i w a (Rudbeckia fulgida) ‘L i t t l e  G o l d s t a r’ wyhodowana w niemieckiej firmie Jelitto Staudensamen GmbH. Odmiana ta odznacza się bardzo zwartym pokrojem i obfitym kwitnieniem (kwiaty języczkowate są żółte, a rurkowate – brązowe, fot. 2). Jest to wyjątkowa roślina do jesiennych zestawień na rabatach bylinowych i mieszanych, dobrze prezentuje się także posadzona w pojemnikach.

Fot. 2. Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) ‘Little Goldstar

Nagroda prasy trafiła do firmy Anthura BV, która pokazała atrakcyjny storczyk o b u w i k (Cypripedium sp.) o niewielkich, żółtych kwiatach, polecany do sadzenia w ogrodach, ale również przydatny do uprawy w doniczkach i dekoracji wnętrz, tarasów czy patiów.
[NEW_PAGE]
Byliny, trawy, zioła

Ta grupa roślin dominowała na wystawie, a szczególnie widoczne były kwitnące o tej porze jeżówki (Echinacea sp.), zawilce (Anemone sp.), chryzantemy (Chrysanthemum sp.), szałwie (Salvia sp.), lawendy (Lavandula sp.) oraz byliny o kolorowych liściach, np. żurawki (i). Ofertę bylin zaprezentowało aż 60 szkółek.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się stoisko holenderskiej firmy AB Cultivars, na którym pokazano liczną kolekcję odmian jeżówki (w tym wiele o pełnych kwiatostanach) wyhodowanych przez Ariego Blooma. Przedsiębiorstwo to oferuje te rośliny w formie ukorzenionych w multiplatach sadzonek pochodzących z rozmnażania in vitro, a także większe okazy w doniczkach P9 i pojemnikach C1– C3. Spośród 6 nowości na szczególną uwagę zasługują odmiany ‘Guava Ice’ o pełnych, różowoczerwonych kwiatostanach, ‘Buttercream’, u której kwiaty języczkowate są białe, a przekształcone kwiaty rurkowate – żółte (fot. 3), oraz zgłoszona do konkursu nowości, pierwsza pełnokwiatowa odmiana gatunku Echinacea tennesseensis – ‘Southern Belle’ o ciemnoróżowych kwiatostanach. Wszystkie nowe odmiany są objęte tymczasową lub stałą ochroną prawną na terenie UE. Popyt na jeżówki, w hodowli których można zauważyć w ostatnich latach ogromny postęp, rośnie także w Polsce. Klientów nie zniechęca nawet dość wysoka cena tych bylin – za okazy sprzedawane w pojemnikach C1 lub C1,5 trzeba zapłacić ok. 10–12 zł.

Fot. 3 Echinacea purpurea ‘Buttercream’

Szkółka Rijnbeek Stauden en Zoon z Boskoop w Holandii oferuje ponad 2200 taksonów bylin, w tym najnowsze odmiany jeżówek (ma ich ponad 30 w asortymencie). Wśród nich na wystawie wyróżniała się bardzo atrakcyjna odmiana ‘Irresistible’®, o dużych kwiatostanach, których barwa zmienia się wraz z ich rozwojem – początkowo kwiaty języczkowate są żółte, a rurkowate mocno zwinięte, brązowe, a następnie „płatki” stają się ceglastopomarańczowe, później różowe, a środek koszyczka – jasnoróżowy (fot. 4).

Fot. 4 U odmiany ‘Irressistible’® jeżówki barwa kwiatostanów zmienia się wraz z ich rozwojem

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe kreacje zawilców, w tym najpopularniejsza na wystawie odmiana ‘Pretty Lady Julia’ zawilca hupeheńskiego (A. hupehensis) o podwójnych, różowych kwiatach (fot. 5).

Fot. 5. Zawilec hupeheński ‘Pretty Lady Julia’ o podwójnych kwiatach

[NEW_PAGE]

Atrakcyjnie prezentowała się także odmiana ‘Pretty Lady Susan’ tego samego gatunku, o równie dekoracyjnych, ciemnoróżowych, ale pojedynczych kwiatach, którą pokazała holenderska firma CNB Green Team New Plants.

Na targach Plantarium 2011 można było także zapoznać się z ofertą ozdobnych traw i turzyc, choć brakowało tych o dużych wymiarach, np. roślin z rodzaju Miscanthus.

Spory był natomiast wybór taksonów o niskim wzroście, w tym nowości, m.in. kostrzewa (Festuca) ‘Intense Blue’ o bardzo atrakcyjnych, srebrzystoszarych liściach czy rozplenica oścista (Pennisetum setaceum) ‘Fireworks’, u której są one zielono-czerwono-białe (fot. 6).

W tej grupie zaprezentowano także nową odmianę ‘Black Bird’ konwalnika płaskopędowego (Ophiopogon planiscapus) o ciemnych, niemal czarnych liściach, który w odróżnieniu od podobnej kreacji ‘Niger’ tego samego gatunku rośnie intensywniej, dzięki czemu produkcja tych roślin jest krótsza, a efekt uzyskany po posadzeniu – szybszy.

Fot. 6. Pennisetum setaceum ‘Fireworks’

Rośliny doniczkowe
Najciekawsze stoisko należało do firmy Florist de Kwakel BV, na którym promowano „zimotrwałe” gerbery z grupy Garvinea®. Są one polecane do sadzenia w gruncie na obrzeżach rabat (według hodowcy, gerbery te znoszą spadki temperatury do –5°C), a także do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych, mogą być również wykorzystywane do dekorowania wnętrz.

Spośród przedstawicielek grupy Garvinea® na uwagę zasługuje odmiana ‘Romy’ o pojedynczych, czerwono-żółtych kwiatostanach (fot. 7), która w konkursie nowości została nagrodzona brązowym medalem.

Fot. 7 Gerbera grupy Garvinea® odmiana ‘Romy’ o pojedynczych, czerwonożółtych koszyczkach[NEW_PAGE]Brytyjska firma Addenda promowała na Plantarium 2011 dzwonki (Campanula sp.) – dwie odmiany o drobnych, pełnych kwiatach (u ‘White Snow’ – białych, a u ‘Blue Snow’ – niebieskich) oraz odmiany o kwiatach pojedynczych – białych u ‘White Star’ i niebieskich u ‘Blue Star’. W przedsiębiorstwie tym dużo uwagi poświęca się atrakcyjnemu „podaniu” tych roślin – są one oferowane w różnorodnych, dekoracyjnych doniczkach dopasowanych do barwy kwiatów. Większe zainteresowanie dzwonkami obserwuje się także w Polsce – w ubiegłym sezonie były dostępne w sprzedaży w sieciach sklepów wielkopowierzchniowych. Oprócz dzwonków, firma Addenda oferuje 13 odmian hebe (Hebe sp.), które sprzedawane są w doniczkach P11.

Modnymi w Europie roślinami do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach stały się ostatnio kordylina australijska (Cordyline australis) oraz tęgosz mocny (Phormium tenax, czyt. też HO 4 i 5/2010 – red.), które w Boskoop-Hazerswoude prezentowały firmy Anthony Tesselaar Plants z Australii i Denis Plants z Belgii. Gatunki te w cieplejszych strefach klimatycznych polecane są do sadzenia w gruncie.

Krzewy egzotyczne oraz dodatki bukieciarskie
Na targach Plantarium można się zapoznać z coraz większą ofertą roślin z cieplejszych stref klimatycznych, których uprawa w Polsce w gruncie jest niemożliwa lub kłopotliwa, mogą być natomiast wykorzystywane sezonowo – uprawiane  w pojemnikach i używane do dekoracji balkonów czy tarasów (fot. 8). Do nich należą m.in. te z rodzajów Choisia, Coprosma, Escalonia czy Hebe.

Fot. 8. Coraz większa jest oferta roślin pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych, które w Polsce można polecać do uprawy w doniczkach

Ciekawą ofertę tych roślin zaprezentowała firma Bergs Vermeerderingstechnik BV, której zasadniczą specjalizacją jest produkcja lawendy. Szkółka ma w ofercie aż 50 odmian tej krzewinki, w tym liczne i popularne na zachodzie i południu Europy odmiany lawendy francuskiej.

Holenderska firma Kolster BV postawiła na produkcję krzewów ze strefy umiarkowanej, m.in. śnieguliczek (Symphoricarpos sp.), dziurawców (Hypericum sp.) czy hortensji (Hydrangea sp.), które promuje jako rośliny doniczkowe. W jej ofercie znajdują się ponadto gatunki do uprawy na kwiaty cięte, w tym ostróżki (Delphinium sp.), piwonie (Paeonia sp.), a nawet rozchodniki (Sedum sp.). Ważną pozycję w asortymencie stanowi produkcja pędów owocostanowych róż (Rosa sp.), ostrokrzewów (Ilex sp.), skimii (Skimmia sp.), dziurawców, czy śnieguliczek. Produkty te są coraz chętniej wykorzystywane w bukietach i w wiązankach okolicznościowych, a także do tworzenia kompozycji kwiatowych używanych do dekoracji wnętrz, biur, recepcji, itp. Przedsiębiorstwo Kolster BV jest obecnie głównym producentem tego typu dodatków w Holandii, które widząc rosnące zapotrzebowanie na tego typu produkty florystyczne zamierza zwiększyć zarówno skalę ich upraw, jak i rozszerzyć asortyment.

Dr Adam Marosz
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Fot. A.Marosz

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNagrody i wyróżnienia Agrotechu
Następny artykułFuzja włoskich firm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.