Ogrodnicza majówka na wyspie w Pile

Fontanna na wyspie w Pile
Od 16 do 19 maja 2013 r. w parku na wyspie w Pile odbywa się I Krajowa Wystawa Miasto i Ogród – przygotowana przez miasto Piła oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Imprezę przygotowano z myślą o miłośnikach zieleni – amatorach, którzy posiadają przydomowe ogródki, działki, tarasy czy balkony. W ramach wystawy zorganizowano kiermasz, na którym można zaopatrzyć się w rośliny, nawozy lub narzędzia ogrodnicze.

Ponadto zaplanowano cykl interesujących wykładów o tematyce związanej z zielenią miejską. W pierwszym dniu wystawy tematem seminarium była: „Pielęgnacja zieleni przepustką do miast XXI wieku”. Podczas wykładów wiele miejsca poświęcono przepisom prawnym dotyczącym pielęgnacji roślin w miastach. Interesującą prezentację przedstawiła Maura Zaworska-Błaszkiewicz, kierownik Biura Ogrodnika Miasta przy Urzędzie Miasta Gdyni, pokazując w jaki ciekawy sposób realizowane są projekty zieleni miejskiej w jej mieście. W ciągach komunikacyjnych oprócz tradycyjnie sadzonych drzew i krzewów wprowadzono np. ozdobne trawy z wysokimi bylinami, ronda i skwery – obsadzono różnymi kwiatami rabatowymi w określonych brawach, takich jak biało-czerwone, biało-niebieskie lub pomarańczowo-czerwone. Oprócz trawników „dywanowych” wprowadzono tzw. łąki kwietne. Zachwycająco wyglądały zdjęcia śródmiejskich podwórek, profesjonalnie zagospodarowanych z nowoczesnymi rozwiązaniami ogrodowymi. A w miejscach przewidzianych pod przyszłe budownictwo wprowadzono drzewa w pojemnika, tak, żeby zdobiły teren do czasu realizacji inwestycji, a potem, żeby można było je wykorzystać w innym miejscu. Interesującym pomysłem było również wprowadzenie do miasta ozdobnych pnączy, np. zdobiących słupy komunikacji trolejbusowej.

Profesjonale założenia terenów zieleni
O tym jak powinny wyglądać założenia zieleni przyulicznej mówił Bartosz Byczkowski – architekt krajobrazu. Jego zdaniem podstawą takiej inwestycji powinien być profesjonalnie przygotowany projekt. Kolejnym krokiem jest fachowa realizacja z dobrym nadzorem prac. Podczas realizacji projektu warto zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie gleby do sadzenia roślin, ponieważ najczęściej w czasie inwestycji drogowych jest ona zdegradowana (o nieprzepuszczalnym podglebiu i o nieodpowiednim odczynie) i wymaga wymiany. Bardzo ważny jest także wybór roślin odpowiedniej jakości oraz ich prawidłowe sadzenie – mówił prelegent. W jego opinii w realizacji wielu projektów drzewa posadzono zbyt głęboko co prowadziło nawet do ich zamierania. Ponadto prelegent podkreślał konieczność pielęgnacji roślin po posadzeniu. Zwłaszcza w pierwszych 2–3 latach ważne jest nawadnianie oraz ochrona roślin przed nadmiernym zasoleniem w okresie zimowym (od soli drogowej używanej do odśnieżania).

Na piątek (17 maja) zaplanowano seminarium pt. „Zieleń w mieście – wiedza i sztuka”. Podczas tych wykładów będzie można usłyszeć m.in. o odmianach róż polecanych do sadzenia w terenach zieleni oraz o przygotowaniu drzew do nasadzeń miejskich. Natomiast w sobotę i niedzielę odbędą się pokazy florystyczne, prowadzone przed dr Agnieszkę Krzymińską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Współorganizatorem pokazów jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa z oddziału w Poznaniu. Odbędzie się również konkurs dla kwiaciarń.

Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWskazówki (6)
Następny artykułDajmy się poznać bliżej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.