Wpływ łąk kwietnych na stres u mieszkańców miast

Laka kwietna
fot. W. Górka
Biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku szukają chętnych do badań psychologicznych dotyczących wpływu kwietnych łąk na poziom stresu u mieszkańców miast. Część badań odbędzie się na miejscu w terenie, a część – online.

Prace badawcze prowadzone są w ramach projektu „Eden City, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”, realizowanego przez studentów Wydziału Biologii UwB – podała uczelnia w informacji przesłanej PAP.

„Badania kwietnych łąk już trwają. Nasi studenci odwiedzili już Bydgoszcz i Łódź. W Białymstoku w terenie zostaną również przeprowadzone badania psychologiczne. Będziemy potrzebowali chętnych respondentów w trzech grupach wiekowych: studenci, osoby aktywne zawodowo, czyli te najbardziej zestresowane, oraz seniorzy” – powiedziała opiekunka Koła Naukowego Biologów dr Agata Kostro-Ambroziak.

Dodała, że do badań terenowych biolodzy chcieliby zaprosić po 20-30 osób z wymienionych trzech grup, z zachowaniem parytetu płci. Osoby te odwiedzą cztery rodzaje kwietnych łąk. „Naszych respondentów będziemy przewozić do poszczególnych typów łąk, gdzie będzie im mierzone tętno oraz ciśnienie. Wypełnią też ankiety, które pokażą nam, jak rzeczywiście dany typ łąki wpływa na poziom stresu fizjologicznego” – wyjaśniła.

Równocześnie prowadzone będą badania internetowe, w których udział mogą wziąć chętni z całej Polski. „Chcemy zobaczyć, jak mieszkańcy miast różnej wielkości, z różnym udziałem zieleni i łąk kwietnych, odbierają różne typy łąk” – wskazała. Tutaj badacze potrzebują minimum 300 respondentów.

Badania ruszają 30 czerwca i potrwają do 3 lipca. Chęć udziału w nich można zgłaszać poprzez mail: edencity@uwb.edu.pl

Jak przypomniała dr Kostro-Ambroziak, kwietne łąki są bardzo pozytywnie odbierane przez ludzi, natomiast brak jest badań pokazujących, jak typ łąki kwietnej (jednogatunkowa, wielogatunkowa) wpływa na nasze samopoczucie.

„Wiadomo też, że łąki zlokalizowane są w różnych miejscach. Chcemy sprawdzić, czy ta lokalizacja ma dla nas znaczenie, czy stanowiska przy pasach drogowych mają taki sam wpływ na nasze samopoczucie, jak te przy terenach zielonych. (…) Wydaje się, że seniorzy lepiej wypoczywają w ciszy, w sąsiedztwie parków i terenów zielonych. Z kolei młodsi, którzy intensywnie się przemieszczają po mieście, mogą docenić kwietne łąki nawet przy ruchliwych ulicach. Czy nawet szybkie zerknięcie na kwietną łąkę ma znaczenie przy obniżaniu poziomu stresu – to się okaże” – mówiła.

Wymieniając zalety kwietnych łąk Kostro-Ambroziak przypomniała, że łąki zwiększają bioróżnorodność miast, są bazą pokarmową dla wielu owadów, pozytywnie wpływają na retencję wód, a także mogą wpływać na redukcję zanieczyszczenia powietrza.

„Generalnie zieleń w miastach jest dla nas bardzo ważna. Z jednej strony jest to bufor przed czynnikami stresogennymi, takimi jak betonowa pustynia i ruch uliczny, z drugiej strony – obniża stres na poziomie świadomym i nieświadomym. Człowiek najlepiej czuje się w otoczeniu przyrody, która w najmniejszym stopniu dotknięta jest ingerencją człowieka. Kwietne łąki dają nam namiastkę naturalnych łąk, za którymi tak bardzo tęsknimy” – podsumowała dr Kostro-Ambroziak.

Więcej o projekcie „Eden city…” można przeczytać na stronie uczelni lub tutaj: https://www.facebook.com/KoloNaukoweBiologowUwB

Żródło: PAP – Nauka w Polsce

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWiśnie ‘Granda’ i ‘Ekowis’ – nowości hodowli Instytutu Ogrodnictwa – PIB
Następny artykułPlantatorzy borówki rozpoczęli sezon 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.