Przyspieszona uprawa lewkonii na kwiaty cięte (cz. II)

W części I artykułu, zamieszczonej w "Haśle Ogrodniczym" 5/2006 Autor opisał ogólne zasady przyspieszonej uprawy, a także odmiany lewkonii polecane do tego typu produkcji.

Kolejne etapy produkcji

Rozsada

 W 1 gramie znajduje się 350–600 nasion lewkonii (w zależności od odmiany i warunków uprawy roślin matecznych). Do wyprodukowania 1000 roślin o kwiatach pełnych potrzeba 6–8 g nasion. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 4 lata — z trzyletnich uzyskuje się więcej roślin o kwiatach pełnych niż z tych krócej przechowywanych, gdyż nasiona z genem związanym z kwiatami pojedynczymi szybciej tracą zdolność kiełkowania. Przed wysiewem zaleca się odkażenie nasion np. Zaprawą Funaben T, przez moczenie ich 30 minut w roztworze tego środka. Odkażone powinny zostać także skrzynki, palety i podłoże, np. preparatami Agrigerm 2000 SL lub Trisep 210 SL.

Podłoże do siewu nasion powinno być lekkie, przepuszczalne. W podłożu nadmiernie wilgotnym, długo zatrzymującym wodę siewki są bowiem bardzo szybko porażane przez patogeny (Pythium sp., Fusarium culmorum, Rhizoctonia solani) i zdarza się masowe zamieranie roślin. Nasiona wysiewa się na powierzchnię przygotowanego substratu, lekko je przygniata, po czym posypuje cienką warstewką odkażonego piasku, na którego tle widać dobrze barwę liścieni. W pomieszczeniu o temperaturze 18°C (20°C) wschody pojawiają się po upływie około 14 dni. Gdy liścienie są już wykształcone, obniża się temperaturę szklarni do 4–8°C (zwykle 7°C) i skraca dzień do 7–9 godzin, zaciemniając rośliny. Takie warunki nie tylko sprzyjają późniejszej inicjacji kwitnienia, ale w chłodzie wyraźniej ujawniają się różnice w barwie liścieni (jasnozielone są wskaźnikiem kwiatów pełnych).

Siewki „pełnokwiatowe” pikuje się do skrzynek w rozstawie 4 4 cm lub palet wielokomórkowych i podnosi temperaturę do 15°C (18°C).


Rozsada wyprodukowana w wielodoniczkach przeznaczona do sadzenia w tunelu

Zakładanie plantacji

Po rozwinięciu 3 lub 4 par liści rozsadę z bryłką korzeniową sadzi się na zagony lub na stoły w szklarni tak, aby liścienie pozostawały nad (!) powierzchnią podłoża lub gleby. Odpowiednie do uprawy lewkonii jest podłoże zawierające glinę przemrożoną, przepuszczalne, głęboko spulchnione, równomiernie nawilżone, o odczynie obojętnym (pH 6,7–7,0, a według innych danych — 6,0–8,0). Zalecana jest następująca zasobność podłoża w składniki mineralne (w mg/dm3): azot 150–250, fosfor 100–200, potas 350–700. Nie należy sadzić lewkonii w podłożach świeżo nawożonych obornikiem ani takich, w których uprawiano inne rośliny z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), do której lewkonia należy. Zwiększa się bowiem wówczas niebezpieczeństwo porażenia lewkonii kiłą kapusty (Plasmodiophora brassicae) i innymi chorobami.

Przy rozstawie 12,5 12,5 cm na 1 m2 zagonu mieszczą się 64 rośliny; dopuszczalne jest większe zagęszczenie — 72 rośliny/m2, a maksymalnie 96. Po posadzeniu rośliny podlewa się obficiej, potem mniej, lecz regularnie, najlepiej kroplowo, bez zwilżania liści. Cała warstwa podłoża, w której znajdują się korzenie, ma być równomiernie wilgotna, lecz nie mokra.

Warunki wzrostu i rozwoju

W ciągu pierwszych 2–3 tygodni uprawy temperatura powinna wynosić 15–18°C, a później obniża się ją do 12°C. Gdy rośliny mają około 6 par liści i wysokość mniej więcej 15 cm, a dzień jest krótki, wówczas korzystne jest doświetlanie plantacji i przedłużanie dnia do 16 godzin. Wilgotność względna powietrza powinna wynosić 80% (wyższa nie jest wskazana).

Lewkonie o kwiatach pełnych pobierają najwięcej potasu, wapnia i azotu, a najmniej fosforu. Według badań profesora Zbigniewa Pindla, około 90% dostępnej ilości składników pokarmowych rośliny te pobierają już po 41 dniach od posadzenia na plantacji, czyli w stosunkowo krótkim okresie. I w tym czasie muszą być im dostarczone nawozy, najlepiej wieloskładnikowe, z których składniki mineralne są łatwo dostępne dla roślin. W pierwszym okresie wzrostu przeważa pobieranie azotu, a w drugim — potasu. Stosownie do tego zasila się rośliny, najlepiej nawozami płynnymi w stężeniu 0,2%, co 12–14 dni. Warto pamiętać, że duże dawki nawozów intensyfikują wzrost, ale pogarszają jakość kwiatów. Profesor P. Fischer z Niemiec uzyskał dobre wyniki uprawy lewkonii o pełnych kwiatach w podłożu o miąższości 4–8 cm. Stwierdził jednak, że w podłożu o większej miąższości uzyskuje się rośliny silniejsze i lepszej jakości.

Cykle uprawowe

Termin siewu nasion lewkonii zależy od zaplanowanego terminu kwitnienia, które można uzyskać niemal w ciągu całego roku. W swojej ojczyźnie (Półwyspy Iberyjski i Apeniński, Bałkany, Turcja, Cypr) lewkonia kwitnie od października do sierpnia. U nas największe zapotrzebowanie na kwiaty cięte lewkonii przypada na maj i czerwiec (komunie św., Dzień Matki, Zielone Świątki, Boże Ciało). Kwitnące lewkonie z uprawy przyspieszonej mogą też zdobić mieszkania i świątynie podczas Wielkanocy, jeśli wypadnie ona późno.

Z siewu na początku grudnia otrzymuje się rośliny kwitnące w drugiej połowie kwietnia, czyli po upływie około 130–136 dni (17–19 tygodni). Z siewu w połowie grudnia kwitnienie przypada w połowie maja, czyli po upływie 115–120 dni (16,5–17 tygodni). Z siewu na przełomie grudnia i stycznia uzyskuje się kwitnienie w końcu maja, czyli po mniej więcej 110 dniach (po upływie 15,5 tygodni). Rośliny z siewu w końcu stycznia kwitną w połowie czerwca, czyli po mniej więcej 130 dniach (po 18,5 tygodniach), i dostarczają kwiatów na komunie i Boże Ciało, jeśli to ruchome święto przypada na drugą połowę czerwca.

Przyspieszona uprawa lewkonii w szklarni trwa około 110–130 dni. Doświetlanie roślin w celu wydłużenia dnia do 16 godzin, rozpoczęte po pikowaniu w grudniu, może skrócić okres uprawy — licząc od terminu siewu — nawet o jeden miesiąc. Wymaga jednak dodatkowych nakładów na produkcję kwiatów lewkonii, które są tanie i ich sprzedaż nie daje szans na zbilansowanie tych kosztów.

Rośliny otrzymane z nasion wysiewanych od połowy stycznia można uprawiać także w namiotach foliowych, najlepiej z możliwością ich dogrzewania.

Zbiór kwiatów i dalsze postępowanie

Rośliny wyrywa się z korzeniami, gdy rozkwitło 8–10 kwiatów w kwiatostanie i umieszcza w naczyniu z wodą. Później w wazonie prawie się już nie rozwijają. Korzenie odcina się w kwiaciarni, bezpośrednio przed sprzedażą lub dopiero w domu, pod wodą, aby do naczyń przewodzących nie weszło powietrze. U roślin z korzeniami kwiaty zachowują jednak dłużej trwałość — przez 7 dni. W chłodni o temperaturze 2–8°C można je przechować kilka dni.

Do kondycjonowania kwiatów u producenta zaleca się Chrysal GVB lub OVB, w hurtowniach i kwiaciarniach — Chrysal Universal lub Chrysal Professional, a klient kupujący kwiaty lewkonii
w kwiaciarni powinien otrzymać saszetkę z preparatem Chrysal Clear lub Chrysal Universal.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułREGULATORY WZROSTU A JAKOŚĆ DWULETNICH DRZEWEK JABŁONI
Następny artykułSzacunkowe normy dochodu czy księgi podatkowe?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.