Bez opadów przez dwa tygodnie. Susza pogłębia się

Rozpoczęła się wczesną wiosną i nadal nie chce ustąpić. Mowa o suszy, która sprawia, że wysychają rzeki, jeziora, stawy, lasy i pola uprawne. Sytuacja pogarsza się, ponieważ sumy opadów wciąż zmniejszają się. Źle wróży to na przyszłoroczną wiosnę.

Pierwszym miesiącem, który przyniósł znacznie mniej opadów niż powinien, był luty. W marcu na krótko spadło trochę więcej deszczu, ale w kwietniu sytuacja znów się pogorszyła. Od tego czasu doświadczamy jednej z największych susz w okresie powojennym. W wielu miejscach poziom rzek i jezior był ostatnio najniższy w spisanej historii.

Bez deszczu przez 2 tygodnie
Poprawy sytuacji nie widać nawet w prognozach długoterminowych. W perspektywie następnego tygodnia nigdzie w Polsce nie spodziewamy się opadów. Dominować będzie zmienne zachmurzenie, raz bezchmurne niebo, a raz umiarkowane i duże zachmurzenie.

Nocami i o porankach będą się pojawiać gęste mgły z wypromieniowania. Mogą im towarzyszyć nieduże przymrozki. Popołudnia będą ciepłe, z temperaturą przeważnie w zakresie od 10 do 15 stopni, a miejscami jeszcze wyższe.

W następnym tygodniu, począwszy od 5 listopada, zmiany w pogodzie będą niewielkie. We wschodniej połowie kraju nadal nie spadnie ani jedna kropla deszczu. To będą co najmniej dwa tygodnie bez opadów. Na zachodzie sytuacja polepszy się tylko nieznacznie, ponieważ dotrą tam deszcze znad Niemiec. Sumy opadów jednak nie przekroczą 5 mm, a to tyle, co nic.

Wliczając w to podwyższone, jak na tę porę roku temperatury, wszystko to, co spadło w ostatnich tygodniach, w znacznej mierze wyparuje, pogłębiając skalę wysuszenia gleby.

Zima będzie bardzo mokra?
Prognozy sezonowe są nieco bardziej optymistyczne, ponieważ wskazują na zwiększone sumy opadów począwszy od pogranicza jesieni i zimy. Według nich zima i przynajmniej początek wiosny mają być mokre lub nawet bardzo mokre. Pamiętajmy jednak, że zima to najsuchszy okres w roku, gdy sumy opadów są absolutnie najmniejsze.

Nawet kilkukrotne przekroczenie wieloletniej normy opadów może nie wystarczyć, aby zredukować wielomiesięczną suszę. Od tego, jak dużo będzie padać w ciągu następnych kilku miesięcy, zależeć będzie to, w jakim stopniu susza da się we znaki rolnikom, leśnikom, ogrodnikom i ogólnie polskiej gospodarce w przyszłym roku.

Prognoza pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe zasady sprzedaży bezpośredniej
Następny artykuł„Zamachu na KRUS nie będzie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.