Czego oczekujemy od samorządu, gdy przyjdzie powódź?

Ile wydano zezwoleń na budowę na terenach „zalewowych”, czy zawsze rzetelnie informowano deweloperów o zagrożeniu, czy właściwie oznakowano, które tereny są zalewowe? Warto takie pytania adresować w stronę lokalnych władz samorządowych – szczególnie tam, gdzie zagrożenia mają charakter cykliczny.
Zalane budynki mieszkalne, osuwająca się ziemia, zerwane linie energetyczne, zniszczone mosty oraz drogi –  to tylko niektóre ze szkód, które wywołała powódź w 2014 roku. Czy potrafimy upomnieć się u lokalnych władz o zapewnienie nam bezpieczeństwa?   
 
Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził szczegółowe badanie stanu wiedzy obywateli, uwzględniając w dużej mierze opinie zamieszkałych w rejonach zagrożonych. Badanie pozwoliło na rozpoznanie, jaki jest stan wiedzy na temat zjawiska powodzi, skutków powodzi, jak również jakie oczekiwania mamy wobec instytucji samorządowych i państwowych powołanych ustawowo do dbania o nasze bezpieczeństwo. A to właśnie te instytucje mają statutowy obowiązek realizacji działań, które mogą służyć ograniczeniu ryzyka powodziowego zarówno dla środowiska, dziedzictwa kulturowego, działalności gospodarczej oraz życia i zdrowia ludzi.  
 
Przeciwdziałanie powodziom na kilka sposobów
Do działań, które powinny być inicjowane i prowadzone przez władze samorządowe różnych szczebli, ankietowani zaliczyli m.in. wykorzystanie potencjału takiego terenu w adekwatny sposób do jego cech (np. przez winnice – jak w Niemczech), ograniczenie wpływu ekologów na decyzje dotyczące roślinności rosnącej na terenach zalewowych, a powodujących spiętrzenie wody (np. przy miejscowości Gorzały w Krakowie), budowanie zbiorników retencyjnych na terenach niczyich, budowanie wałów przeciwpowodziowych, podwyższanie brzegów.
 
Wiele uwagi respondenci poświęcili działaniom samorządów przy udrażnianiu i oczyszczaniu studzienek i kanalizacji oraz rowów melioracyjnych, radzeniu sobie ze szkodami czynionymi przez bobry w wałach oraz z zatrzymywaniem wody, np.  przez przenoszenie bobrów na inne tereny, dbaniu o kanały, np. przez karanie osób zasypujących kanały lub budowanie nowych kanałów, udrażnianie istniejących kanałów, utrzymywanie niskiego poziomu wody w kanałach, ograniczeniu możliwości „rozjeżdżania” wałów i robienia w nich pikników, karaniu za zasypywanie rowów melioracyjnych oraz regularnej kontroli rzek i oczyszczaniu z płynących gałęzi.
No i – profilaktyka. Postrzegamy ją jako niezwykle istotne działanie, które powinny podejmować gminy, w tym działania prewencyjno-informacyjne, jak również – gdy już dojdzie do nieszczęścia – sprawne zarządzanie wypłatami odszkodowań. Samorządowcy powinni również pamiętać, że mogą skorzystać z map zagrożenia i map ryzyka powodziowego oraz map zagrożeń meteorologicznych, które pozwolą im zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Z pomocą przychodzi również Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK). 
System ISOK jest nowoczesnym systemem, który pozwoli na ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi: dla zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego czy gospodarki. Przede wszystkim poinformuje społeczeństwo o możliwych zagrożeniach klimatycznych, a dostęp do aktualnych i niezbędnych danych poprawi poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo system ISOK uświadomi użytkownikom, jak ważne jest prawidłowe podejmowanie decyzji o lokalizacji inwestycji budowlanych.
W pełnej wersji system ISOK dostępny będzie w 2016 roku, ale już teraz każdy mieszkaniec Polski może sprawdzić zasięgi i ewentualny wpływ powodzi na swoim terenie na stronie mapy.isok.gov.pl .
Więcej informacji: www.isok.gov.pl 

za: kzgw.gov.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSankcje wobec Rosji przedłużone na kolejne pół roku
Następny artykułIle jabłek zebrali Chińczycy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.