Efekty funkcjonowania klastra „Dolina Ekologicznej Żywności”

Utworzenie Ekobazaru, innowacje i udoskonalenia w produkcji zdrowej żywności – to niektóre efekty działań klastra „Dolina ekologicznej żywności”, stworzonego dla rozwoju rolnictwa ekologicznego we wschodniej Polsce.

– Klaster skupia firmy, dostawców produkujących ekologiczną żywność, jak też instytucje i organizacje wspierające rozwój rolnictwa ekologicznego – powiedział Jacek Lipski z biura prasowego „Doliny Ekologicznej Żywności” w Lublinie.
 
Klaster „Dolina Ekologicznej Żywności” powstał w styczniu 2010 r. Zrzesza obecnie 18 różnych podmiotów. Są to producenci żywności, produktów regionalnych, gospodarstwa ekologiczne, zakłady przetwórcze, a także naukowy Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz organizacje zrzeszające producentów i stowarzyszenia promujące ekologiczny styl życia.
 
Jednym z efektów działalności klastra jest stworzenie w sierpniu ub. roku Ekobazaru. Jest to stałe miejsce, na Starym Mieście w Lublinie, gdzie w każdą sobotę lokalni producenci ekologicznej żywności, skupieni w klastrze, sprzedają i prezentują swoje produkty. Są to m.in. sery, wędliny, pieczywo, miody, oleje, kasze, soki, ale też warzywa i owoce. – To dla uczestników klastra możliwość stałej obecności na rynku Lublina, a także nawiązywania kontaktów i współpracy – dodał Lipski.
 
Dzięki współpracy i współdziałaniu firm i instytucji należących do klastra, w ciągu dwóch lat jego istnienia udało się wprowadzić na rynek 13 nowych produktów, a w 26 przypadkach wprowadzono innowacyjne metody produkcji lub sprzedaży ekologicznej żywności. Między innym dzięki kooperacji dwóch firm stworzony został nowy produkt – olej lniany z dodatkiem żeń-szenia. W jednej z firm wędliniarskich rozpoczęto produkcję szynki „samodojrzewającej” i wprowadzono nowe ekologiczne udoskonalenie – wykorzystanie serwatki jako środka dezynfekującego w procesie technologicznym produkcji wędlin. Inna z firm, produkująca soki owocowe, wprowadziła nowe opakowania – kartony z kranikami.
 
Uczestnictwo w „Dolinie Ekologicznej Żywności” daje członkom klastra m.in. możliwość reklamowania swoich produktów poprzez ich prezentacje na różnych spotkaniach – konferencjach, ekoforach, jarmarkach, targach żywności ekologicznej. Dotychczas takich spotkań z udziałem uczestników klastra odbyło się kilkadziesiąt. Członkowie klastra mają też możliwość korzystania z ekspertyz i badań naukowych, np. laboratoryjnych, dotyczących obecności różnych substancji w produktach, ale też badań konsumenckich lub rynkowych. Przystąpienie do klastra daje też uczestnikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez różnego rodzaju szkolenia, np. dotyczące sposobów i programów pozyskiwania dotacji unijnych na rozwój produkcji, a także w warsztatach zawodowych np. dla serowarów.
 
Jak zaznaczył Lipski, klaster ma charakter otwarty. Przystąpić do niego mogą firmy produkujące ekologiczną żywność i organizacje lub instytucje popularyzujące rolnictwo ekologiczne z województw lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko- mazurskiego i podlaskiego.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDefinicja polskiej wódki szansą dla rolników
Następny artykułNabór do regionalnego konkursu Polski Producent Żywności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.