Jest rozporządzenie o trzeciej transzy pomocy

Rada Ministrów znowelizowała we wtorek rozporządzenie, które umożliwi uruchomienie trzeciej transzy środków unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Nowe przepisy przygotował resort rolnictwa. Pozwolą one uruchomienie w pierwszym półroczu 2015 r. kolejnych operacji wycofania produktów z rynku z przeznaczeniem ich na cele charytatywne oraz na pasze dla zwierząt i spalanie w biogazowniach.

W ramach tej pomocy będzie można wycofać 155 700 ton jabłek i gruszek oraz 18 650 ton pomidorów, ogórków, papryki słodkiej i marchwi.

Podobnie jak w przypadku poprzednio uruchomionych przez Komisję Europejską mechanizmów, beneficjentami pomocy będą mogli zostać zarówno producenci zrzeszeni w organizacjach producentów owoców i warzyw jak i producenci indywidualni. Pomoc finansowa będzie przysługiwała do powierzchni tych upraw, które nie zostały objęte poprzednimi mechanizmami uruchomionymi przez KE.

Łączna ilość produktów kwalifikujących się do wsparcia dla jednego producenta nie może przekroczyć 500 ton, a w przypadku organizacji producentów – 10 000 ton. Wycofane owoce i warzywa przeznaczone do bezpłatnej dystrybucji lub innych celów muszą spełniać wymagania jakości handlowej.

Wycofywanie produktów z rynku będzie trwało do końca czerwca br. Tak jak w przypadku dwóch pierwszych transz unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw, operacjami będzie zajmowała się Agencja Rynku Rolnego. We wniosku składanym do ARR zainteresowani taką pomocą powinni podać numery ewidencyjne działek, na których prowadzono uprawę.

Według resortu rolnictwa, producenci jabłek, którzy skorzystali już z pomocy de minimis będą mogli uczestniczyć w trzeciej transzy mechanizmu pomocowego UE.

Projekt zakłada, że wejście w życie przepisów nowelizowanego rozporządzenia nastąpi po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe zasady dzierżawy ziemi
Następny artykułRosyjski import owoców spadł o połowę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.