Listy uprawnionych do unijnego dofinansowania – w końcu maja

W końcu maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikuje listy osób, którym zostanie przyznane dofinansowanie na realizację projektów - dowiedziała się PAP w Departamencie Komunikacji Społecznej ARiMR.

Chodzi o programy „modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Oba nabory już się zakończyły i teraz Agencja tworzy listy szeregując wnioskodawców z zależności od uzyskanych punktów.

Nabór wniosków o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” prowadzony był w ośmiu województwach: lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Rolnicy w sumie złożyli 16,8 tys. wniosków, w których ubiegają się o przyznanie im 2,73 mld zł wsparcia. Natomiast Agencja przewidziała na ten cel ok. 537 mln zł.

Punkty są przyznane m.in. na podstawie oceny, na ile planowana inwestycja przyczyni się do wzmocnienia siły ekonomicznej gospodarstwa. Brane jest pod uwagę także to, ile osób składa wniosek – czy jest to indywidualny projekt, czy też projekt kilku osób w ramach tzw. wspólnego użytkowania maszyn i urządzeń.

Z poprzednich naborów, które przeprowadzone zostały w latach 2007, 2009, 2011 (bez woj. wielkopolskiego) i 2012 (tylko w woj. podkarpackim) wynika, że rolnik średnio otrzymywał pomoc w wysokości 133 tys. zł, co oznacza, że na tegoroczne dofinansowanie może liczyć ok. 4 tys. osób.

Maksymalne dofinansowanie, jakie można uzyskać na ten cel w latach 2007-2013 wynosi 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. ARiMR dopłaca od 40 proc. do 60 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych danej inwestycji. Najczęściej rolnicy wykorzystują pieniądze na zakup ciągników i maszyn rolniczych.

O wsparcie na „tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” można było starać się we wszystkich województwach poza Wielkopolską. Do Agencji wpłynęło łącznie 13 tys. wniosków o przyznanie im blisko 2,7 mld zł wsparcia. Limit środków na takie wsparcie w tegorocznym naborze wynosi ok. 2 mld zł.

Wysokość dofinansowania na tworzenie miejsc pracy na wsi zależy od liczby utworzonych etatów. Przy czym, pomoc może otrzymać osoba, która chce rozpocząć działalność gospodarczą, jak i firma już istniejąca na wsi i zatrudniająca mniej niż 10 osób. Tworząc jedno nowe miejsce pracy można uzyskać do 100 tys. zł, dwa stanowiska – do 200 tys. zł, a tworząc trzy i więcej miejsc pracy – do 300 tys. zł. Agencja dofinansuje do 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych na taką inwestycje.

Miejsce na liście zależy od liczby przyznanych punktów. Na najwyższą pozycję mogą liczyć osoby planujący utworzenie, co najmniej 3 nowych miejsc pracy w powiecie o dużym bezrobociu i w gminie o małych dochodach podatkowych.

Z danych ARiMR wynika, że najwięcej nowych miejsc pracy powstało w usługach dla gospodarstw rolnych oraz dla ludności. Są to m.in. zakłady fryzjerskie, warsztaty samochodowe, sklepy, usługi geodezyjne, pensjonaty.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBrak deszczu może obniżyć plony w Zachodniopomorskiem
Następny artykułNowe Prawo wodne będzie rewolucją m.in. dla energetyki i rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.