Na Mazowszu nie wykryto kukurydzy GMO

W Mazowieckiem nie wykryto dotychczas zasiewów kukurydzy genetycznie modyfikowanej - powiedziała Inspektor Wojewódzki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Teresa Nowakowska. Od 28 stycznia 2013 r. w Polsce obowiązuje zakaz upraw GMO.

Nowakowska poinformowała, że w woj. mazowieckim zostało skontrolowanych 1200 plantacji kukurydzy, czyli ok. 3 proc. wszystkich plantacji. Pobrano 120 próbek, dotychczas przebadanych zostało 86. W żadnej nie wykryto organizmów genetycznie modyfikowanych. Jak zaznaczyła, próby były pobierane na polach tzw. metodą paskową. W przypadku, gdy test wskazuje, że roślina może być genetycznie modyfikowana, próbkę dodatkowo bada specjalistyczne laboratorium.

Szefowa inspekcji wojewódzkiej zauważyła, że dozwolony jest w Polsce obrót nasionami GMO. Firmy nasienne mają prawo handlować takimi nasionami i – jak mówiła – korzystają z tego, sprzedając nasiona odbiorcom m.in. na Ukrainie i w Rosji.

Za wysiewanie nasion GMO, co jest w Polsce zakazane na mocy rozporządzeń rządu, rolnikowi grozi wysoka kara. Wynosi ona 200 proc. wartości użytego materiału siewnego oraz nakaz zniszczenia uprawy.

Inspekcja Nasienna planuje przeprowadzenie w tym roku na terenie całego kraju ok. 9 tys. kontroli na polach. Ponadto sprawdzone zostanie 7 tys. podmiotów zajmujących się sprzedażą nasion. Szacuje się, że uprawą kukurydzy w kraju zajmuje się 180 tys. gospodarstw.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMazowieckie największym eksporterem owoców i warzyw
Następny artykułXII Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.