Polska w rosyjskim imporcie

Rosyjska gospodarka w pierwszym kwartale 2016 roku nadal traciła dynamikę – import liczony rok do roku (rdr) spadł o 27%. Import z krajów UE był niższy o 13%, ale spadł również w handlu z krajami WNP o 22%. Tylko z Francji rosyjski import zwiększył się o  18%. Procentowo Polska tracąc 21% rosyjskiego importu ponosi większe straty niż Niemcy (10%), Włochy (14%), ale mniej niż Wlk. Brytania (32%). Jednak polskie żywe drzewa i rośliny, kwiaty (towary klasyfikowane jako dział 06) odnotowały znaczący wzrost.
Z najważniejszymi partnerami Unii Euroazjatyckiej – Białorusią i Kazachstanem spadki wyniosły odpowiednio 10% i 33%. Nie zrekompensowały tych wyników imponująco wyglądające wzrosty importu z innych krajów tej grupy: z Kirgizji o 111%, z Armenii o 272%. Tym bardziej, że spadki dotyczyły w tym czasie dużych partnerów handlowych – Chin (12%), USA (30%), Turcji (61%).
W pierwszym kwartale 2016 roku rosyjski import towarów z Polski zmalał o 21% (wartość: 764,5 mln USD). Polska spadła z pozycji czwartego partnera handlowego Federacji Rosyjskiej spośród krajów europejskich na miejsce piąte. Wyprzedziła nas Francja. Za to Polska wyprzedzając Ukrainę zachowała pozycje 12. partnera Rosji na świecie. Udział naszego kraju w całym imporcie Rosji spadł z 2,3% do 2,1% a w całości obrotów handlowych z 2,5% do 2,4%. 
Pomimo ogólnego spadku importu z Polski wzrosły o 41,9% rosyjskie zakupy produktów pochodzenia roślinnego. W działach produkcji, które w polskim eksporcie do Rosji maja udział wyższy niż 10 mln USD – przy ogólnych spadkach – odnotowuje się wzrost o 63,8% w dziale 06 – drzew, roślin i kwiatów.
W tych działach rosyjskiego importu, które w jego strukturze zajmują więcej niż 5% polskie żywe drzewa i rośliny, kwiaty (dział 06) stanowią 7,2%, zaś przetwory z warzyw i owoców 10,3% (dział 20). Dla porównania: nasza najsilniejsza kategoria towarów eksportowanych do FR (różne wyroby przemysłowe – dział 96) ma udział 13,7%. 

za: russia.trade.gov.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKiła kapusty
Następny artykułNa gruszy: rdza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.