Kiła kapusty

Aby skutecznie walczyć z kiłą kapusty, należy wiedzieć, kiedy i gdzie może ona zaatakować. Choroba ta bardzo szybko rozwija się na glebach o niskim pH oraz małej zawartości wapnia.

Jeżeli pH będzie lekko kwaśne, a zawartość węglanów będzie mniejsza niż 2500 mg/dcm3, to kiła może rozwijać się bardzo szybko.

Dodatkowo rozwojowi tej choroby sprzyjają warunki beztlenowe. Tak więc kiła łatwiej i szybciej będzie rozwijała się na glebach zlewnych bez struktury gruzełkowatej, niż na tych niezaskorupiających się i posiadających strukturę, a więc odpowiednie stosunki powietrzno – wodne.

Jeżeli chodzi o wapń, to podniesienie jego zawartości jest bardzo trudne i trwa dość długo w czasie, chyba że dysponujemy glebami w starorzeczach wysyconych dużą ilością węglanów.

Jeżeli chodzi natomiast o stworzenie lepszych warunków w glebie, aby zarodniki kiły miały utrudniony rozwój, należy zadbać o utrzymanie komfortowych warunków do rozwoju mikroorganizmów glebowych. Jeżeli w glebie takich warunków nie będzie, to rozwój dostarczonych mikroorganizmów z zewnątrz będzie utrudniony. Będą rozwijały się bardzo powoli, a gleba nie będzie stanowiła żadnego oporu dla mikroorganizmów chorobotwórczych.

Dlatego też przed założeniem plantacji warzyw kapustnych można glebę opryskać mieszaniną preparatów Vit-Org i Greenhum. Preparaty należy wymieszać z glebą przed sadzeniem roślin. Preparat Vit-Org to swoista pożywka dla mikroorganizmów glebowych, które po jej dodaniu mają bardziej komfortowe warunki żywieniowe, natomiast Greenhum to kwasy humusowe, które ułatwiają agregatowanie cząstek gleby i wpływają na słabsze zaskorupianie gleby.

Następny zabieg po posadzeniu roślin i ich przyjęciu to oprysk mieszaniną preparatów Vit-Org z preparatem Kriphter. Ponowne dostarczenie pożywki dla organizmów glebowych będzie utrzymywało ich rozwój na stałym wysokim poziomie, a fosforyn potasu będzie powodował silniejszy rozwój włośnikowego systemu korzeniowego oraz budowanie naturalnej odporności roślin. Taki zabieg można powtórzyć na plantacji warzyw kapustnych jeszcze raz lub dwa w celu jak najlepszego odżywienia  roślin oraz utrzymania systemu korzeniowego w należytej kondycji.

Prowadzone w ubiegłym sezonie doświadczenia z wyżej wymienionymi preparatami przyniosły obiecujące wyniki. Należy zauważyć tylko, że w przypadku kiły kapusty musi być prowadzona daleko idąca profilaktyka, a nie walka. Leczenie kiły lub innej choroby niesie za sobą wysokie koszty, nieraz wątpliwe efekty i niestety obniżenie plonu handlowego.

Źródło: Green Eco Poland
www.greenecopoland.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTrochę mniej rosyjskich kontrsankcji
Następny artykułPolska w rosyjskim imporcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.