Polywka, razowiec lipnicki i lipina będą na liście Produktów Tradycyjnych

fot. LGD Na Śliwkowym Szlaku
8 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbyło się spotkanie Rady ds. Produktów Tradycyjnych, na którym zostały ocenione wnioski o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z obszaru działania Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” o wpis na listę starały się dwa produkty: polywka oraz razowiec lipnicki.
Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”  wnioskowało o  wpis dwóch produktów: polywki oraz razowca lipnickiego.
 
Polywka, to tradycyjny kompot wigilijny z suszonych i wędzonych owoców, gruszek, jabłek, śliwek. Produkowany jest w gospodarstwie państwa Nowaków w Żmiącej, w gminie Laskowa, którzy go butelkują, pasteryzują i sprzedają. Razowiec lipnicki to pieczywo z pszenno-żytniej mąki z powtórnego przemiału, na naturalnym zakwasie, bez drożdży, cukru, mleka, polepszaczy i konserwantów. Wypiekane jest przez Andrzeja Wnęka z Lipnicy Górnej w gminie Lipnica Murowana, z ekologicznego ziarna z własnego gospodarstwa, mielonego w kamiennych żarnach, w piecu chlebowym opalanym drewnem. Długo zachowuje świeżość – ponad tydzień – mówi Katarzyna Łagosz ze Stowarzyszenia „Na śliwkowym szlaku”. Polywka została zakwalifikowana do wpisu na listę. Producenci razowca muszą jeszcze dostarczyć brakujące dokumenty.

– Złożyliśmy również wniosek dotyczący kolejnego produktu żywnościowego – lipnickiej lipiny. To tradycyjna herbata z kwiatów lipy, używana w rejonie Lipnicy Murowanej – dodaje Katarzyna Łagosz. Wpis razowca lipnickiego i i lipiny zdecyduje się na następnym posiedzeniu Rady ds. Produktów Tradycyjnych w Krakowie. Potem wnioski zostaną wysłane do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na liście produktów tradycyjnych znajdują się już trzy inne produkty z obszaru działania Lokalnej Grupy Działania „Na Śliwkowym Szlaku”: susorki iwkowskie, iwkowska imbirówka i kukiełka Uszewska. 

Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku” to Lokalna Grupa Działania skupiająca 7 małopolskich gmin: Czchów, Gnojnik i Iwkowa (powiat brzeski), Łososina Dolna i Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki), Lipnica Murowana (powiat bocheński), Laskowa (powiat limanowski). Motywem przewodnim obszaru stał się śliwkowy szlak, a charakterystycznym łącznikiem śliwka, będąca symbolem tradycji i kultury mieszkańców. 
Za: LGD „Na Śliwkowym Szlaku”, „Sądeczanin”

pg 

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUnijny rynek gruszek
Następny artykułNSA: rolnik może zapłacić podatek od sprzedaży działki rolnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.