Stacjonarne burze, możliwe podtopienia

Fot. P. Grel
Od kilku dni mamy w Polsce bardzo niebezpieczne zjawisko. Są to poruszające się bardzo powoli lub stacjonarne chmury burzowe. Przynoszą one potężne ulewy powodując przy tym punktowe, nagłe podtopienia.

Burze zazwyczaj są zjawiskami gwałtownymi, ale przelotnymi, bo nie trwają dłużej niż godzinę. To chroni nas przed nadmiernymi opadami i podtopieniami.
 
Czasem jednak zdarza się, że ruchy mas powietrza wysoko nad powierzchnią ziemi ustają i wówczas chmury burzowe rozwijają się w pionie i poziomie, ale są stacjonarne, czyli dłużej niż przez godzinę zalegają nad jednym miejscem. To bardzo groźne zjawisko, ponieważ nieustanny bardzo obfity deszcz przez dłużej niż 15 minut może spowodować podtopienia. Najczęściej podczas burzy spada od 5 do 10 mm deszczu, jednak, gdy mamy do czynienia z burzą stacjonarną, może spaść nawet 50 mm wody. Skutkiem może być zalanie dróg, zabudowań, parkingów podziemnych i dworców kolejowych. W krótkim czasie może dojść do potopu z prawdziwego zdarzenia. Na szczęście pojedyncza komórka burzowa nie jest duża i ma średnicę kilku lub kilkunastu kilometrów, dlatego podtopienie ma zasięg lokalny.

Szczególnie groźne burze stacjonarne są na terenach górzystych. Oznaczają tam one możliwość wystąpienia zjawiska zwanego powodzią błyskawiczną. Powstaje ona na skutek punktowego intensywnego opadu deszczu nad korytem rzecznym. Wówczas dochodzi do wytworzenia się lokalnej fali wezbraniowej, która wędruje w dół rzeki zatapiając wszystko, co stanie jej na drodze. W niebezpieczeństwie znajdują się osoby znajdujące się nad brzegiem rzeki lub zamieszkujące jej okolice. Dlatego podczas burz należy unikać przebywania zwłaszcza w pobliżu koryt potoków, strumyków i mniejszych rzek.
 
Dzisiaj i w następnych dniach tego typu stacjonarne chmury burzowe, czasem nawet bez grzmotów, mogą pojawiać się między godziną 10:00 przed południem a 2:00 w nocy prawie w każdym zakątku naszego kraju, a szczególnie na zachodzie, południu, w centrum i na północnym wschodzie Polski. Strefa najmniejszego prawdopodobieństwa burz obejmie Pomorze.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMożliwości ubezpieczenia upraw warzyw
Następny artykułFruitAkademia Show po raz czwarty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.