W połowie października targi „Natura Food”

Ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy, m.in. Azerbejdżanu, Czech, Francji i Indii zapowiedziało swój udział w V Targach Naturalnej Żywności "Natura Food", które odbędą się w połowie października w Łodzi.

Zdaniem organizatorów to największa i najważniejsza w Polsce impreza promująca ekologiczne i tradycyjne produkty żywnościowe. Zwrócili oni również uwagę, że termin targów zbiega się z terminem II Tygodnia Żywności Ekologicznej – akcji społecznościowej organizowanej przez Stowarzyszenie Polska Ekologia pod hasłem „Kup przynajmniej jeden polski produkt ekologiczny”.

Impreza realizowana jest wspólnie z I Targami Ekologicznego Stylu Życia beECO 2012, które – jak podkreślają organizatorzy – „są propozycją dla tych wszystkich, którzy chcą być ekologiczni na co dzień i dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o otaczające nas środowisko”.
 
W trakcie łódzkiej imprezy zaprezentowane zostaną certyfikowane produkty ekologiczne, żywność tradycyjna z oznaczeniami unijnymi i z oznaczeniami krajowych systemów jakości, a także produkty naturalne, nieprzemysłowe i o niskim stopniu przetworzenia.

Na stoiskach zobaczyć będzie można i kupić m.in. ekologiczne sery kozie czy produkty wegetariańskie. Można też będzie poznać właściwości tzw. wody strukturyzowanej, mineralnej z włoskich Dolomitów czy polskiej wody z Uzdrowiska Busko-Zdrój. Prezentowane będą oleje: tłoczone na zimno nieoczyszczone, lniane, konopne, z pestek moreli, z kiełków pszenicy, oleje rydzowe, dyniowe czy te prosto z Krety.

Ponadto na targach będzie można kupić olej arganowy, herbatę z łuską gryki, ręcznie produkowaną czekoladę i produkty z nasion amarantusa. Nie zabraknie także żywności, której spożywanie wskazane jest w wielu chorobach układu pokarmowego – m.in. soków kwaszonych i produktów bezglutenowych.
 
Miłośnicy żywności tradycyjnej znajdą też m.in. wyroby z dziczyzy, wędzone ryby, pieczywo z piekarni z 80–letnią tradycją, dżemy i konfitury. Nie zabraknie ponadto domowych nalewek, win i piw z regionalnych browarów.

W ramach targów odbędzie się kilka konferencji, seminariów i warsztatów – m.in. „Rolnictwo ekologiczne – historia i przyszłość, Wspólna Polityka Rolna po 2013 r”. czy „Jakość i promocja produktów ekologicznych”. Zaplanowano także cykl spotkań dla właścicieli i pracowników sklepów z ekoproduktami. Przyznany też ma być złoty medal za najlepszy produkt prezentowany na targach.

Rozstrzygnięty zostanie – już po raz piąty – Wojewódzki konkursu produktów tradycyjnych „Tygiel smaków”, którego celem jest promocja produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie województwa łódzkiego. Organizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski w Łodzi. Do konkursu zakwalifikowano 36 produktów z regionu łódzkiego, wśród nich m.in. pączki piwne po wróblewsku i paprykę na miodzie wielkokwiatowym. Odbędą się także pokazy kulinarne.

Organizatorzy targów przygotowali także atrakcje dla dzieci. Będą one mogły m.in. wykonać jesienne kompozycje florystyczne, ekologiczne stemple, naturalną biżuterię, makietę eko miasta. Dzieciaki przekonają się, że nawet stara puszka czy jednorazowe butelki PET mogą być materiałem, z którego można stworzyć coś ładnego. Dowiedzą się również m.in., skąd się bierze jedzenie i czy może być ono smaczne oraz co to jest smak i skąd się bierze.

Targi „Natura Food”, których organizatorem są Międzynarodowe Targi Łódzkie Spółka Targowa, odbęda się w dniach 12-14 października. Honorowy Patronat nad imprezą objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi, Związek Województw RP, marszałek województwa łódzkiego i prezydent miasta Łodzi.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWeekend z roślinami: Pszczyna
Następny artykułNa Warmii ruszył cykl festiwali browarniczych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.