Ciekawe odmiany jabłoni w sadzie SGGW

Już od 16 lat tradycją stało się, że pierwsza niedziela września w Sadzie Doświadczalnym SGGW w Wilanowie jest okazją do zapoznania się z wynikami badań prowadzonych w Katedrze Sadownictwa oraz z bogatą ofertą artykułów do produkcji ogrodniczej. W tym roku, na zaproszenie organizatora imprezy prof. dr. hab. Kazimierza Tomali, sad odwiedziło około 1,5 tys. gości.

Dużym zainteresowaniem przybyłych do Wilanowa sadowników cieszyły się doświadczenia odmianowe, po których oprowadzał prof. dr hab. Andrzej Przybyła. Rosnące w prezentowanej kwaterze drzewa kilkunastu odmian (wszystkie na ‘M.9’) posadzono w 2009 r.

‘Gala’ Brookfield® wcześnie wchodzi w owocowanie. Rośnie średnio silnie i ma tendencję do przewisania gałęzi. Owocuje corocznie i obficie. Jabłka są średnie i duże (od 70 do 75 mm), wyrównane. Mają stożkowaty kształt i intensywny czerwonopurpurowy rumieniec z licznymi ciemniejszymi prążkami (fot. 2). Barwa zasadnicza owocu jest żółtokremowa. Skórka jest błyszcząca, twarda i gładka. Owoce są jędrne i aromatyczne, a miąższ chrupiący, słodki i soczysty. Jabłka tej odmiany dojrzewają na początku września. Dobrze się przechowują.

Fot. 2. ‘Gala’ Brookfield®

‘Fuji’ Kiku 8® to naturalna mutacja odmiany ‘Fuji’. Jej owoce lepiej się wybarwiają i wcześniej dojrzewają niż odmiany standardowej. Drzewo rośnie średnio silnie i obficie owocuje. Jabłka są średnie do dużych (od 75 do 80 mm), kuliste lub lekko wydłużone (fot. 3), pokryte na całej powierzchni błyszczącym, czerwonym, paskowanym rumieńcem. Owoce dojrzewają w drugiej połowie października. Ze względu na wyrównane dojrzewanie, możliwy jest ich jedno- lub dwuetapowy zbiór.

Fot. 3. ‘Fuji’ Kiku 8®

Beni Shogun® (‘Fuji’) to mutant japońskiej odmiany ‘Yataka’, która jest mutacją ‘Fuji’ standard. Drzewo rośnie średnio silnie. Owoce są duże (75–80 mm), kuliste (fot. 4). Skórka jest gładka, matowa z pomarańczowoczerwonym do rozmyto czerwonego rumieńcem. Miąższ jest soczysty o przyjemnym, egzotycznym aromacie, podobnym do ananasa. Po wyjęciu z chłodni odmiana ta dość długo zachowuje dobrą jakość handlową. Dojrzewa pod koniec września/ na początku października. W czasie zbiorów często występuje szklistość miąższu, która może zanikać po przechowywaniu w chłodni.


Fot. 4. Beni Shogun®

Mariri Red® jest jednym z najczęściej uprawianych sportów ‘Braeburna’. Odmianę tę wyselekcjonowano pod względem bardzo atrakcyjnego rumieńca w porównaniu do odmiany wyjściowej. Drzewa tego sportu po posadzeniu do sadu rosną dość silnie i umiarkowanie owocują. W kolejnych latach wzrost drzew jednak słabnie, a owocowanie się zwiększa (fot. 5). Jabłka wykazują wysoką trwałość zarówno w przechowywaniu, jak i w transporcie. Rumieniec pokrywa praktycznie całą powierzchnię owocu. Drzewa tej odmiany wcześnie wchodzą w owocowanie i na początku plonują umiarkowanie, a potem obficie. Mają jednak skłonność do przemiennego owocowania.

 

Fot. 5. Mariri Red®

Honeycrisp® wcześnie wchodzi w owocowanie (fot. 6). Jabłka są duże, atrakcyjne, z jasnoczerwonym rumieńcem. Dobrze się przechowują i wykazują zadowalającą trwałość w obrocie handlowym. Odmiana jest szczególnie ceniona ze względu na smak.

Fot. 6. Honeycrisp®

[NEW_PAGE]‘Goldstar’ zaliczana jest do odpornych na parcha jabłoni, co w przypadku odmian o jasnym zabarwieniu skórki jest rzadkością. Niestety jej wadą jest bardzo duża podatność owoców na gorzką plamistość podskórną. Plonuje obficie i nie wykazuje tendencji do przemiennego owocowania. Jabłka są zielonożółte, duże, czasami z niewielkim pomarańczowym rumieńcem, dojrzałość zbiorczą osiągają w połowie października. Przed zbiorem nie opadają.

‘GoldRush’ należy do odmian o zielonych owocach. Do momentu wejścia w owocowanie drzewo rośnie średnio silnie, potem wzrost się osłabia. Wcześnie wchodzi w owocowanie. Wykazuje skłonność do nadmiernego zawiązywania owoców, dlatego konieczne jest intensywne przerzedzanie zawiązków. Jabłka są średniej wielkości, kształtem przypominają te odmiany ‘Golden Delicious’. Skórka jest średniej grubości, zielonkawożółta, po dojrzeniu żółta, bez nalotu, może się lekko ordzawiać, zwłaszcza w strefie okołokielichowej. Na owocach od strony nasłonecznionej czasem pojawia się delikatny rumieniec. Miąższ jest jasnożółty, średnioziarnisty, jędrny, chrupiący, słodko-kwaskowaty, aromatyczny. Dojrzewa w drugiej połowie października, a w chłodnym roku na początku listopada.

‘Ligol Red Spur’ to mutant odmiany ‘Ligol’. Jego owoce mają nie tylko intensywniejszy rumieniec (fot. 7), ale ich drzewa rosną o 30–40% słabiej niż odmiana wyjściowa. Owoce dobrze się wybarwiają, co pozwala zbierać je po osiągnięciu optymalnej dojrzałości przechowalniczej.

Fot. 7. ‘Ligol Red Spur’

Monika Strużyk
Fot. 1 D. Łabanowska-Bury, fot. 2-7 M. Strużyk

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPół miliona zł za szkody wyrządzone przez zwierzęta
Następny artykułŻywność może być coraz bardziej zainfekowana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.