Spotkanie w sadzie

Wczoraj, 15 sierpnia w gospodarstwie sadowniczym Krzysztofa Gotfryda w Ostrołęce (powiat Sandomierz) odbyło się spotkanie dla sadowników zorganizowane przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu i firmę Kazgod.

Ochrona przed parchem jabłoni była w tym sezonie bardzo trudna nie tylko w Polsce ale iw innych rejonach sadowniczych Europy. Wiosną utrudniał ochronę deszcz, a teraz jego brak grozi niewyrośnięciem jabłek do pożądanych rozmiarów, gdyż od połowy lipca nie notowano żadnych opadów deszczu. Dodatkowo przy upalnej pogodzie szybko mnożą się szkodniki (przędziorki i pordzewiacze), które coraz trudniej – z uwagi na niską wilgotność powietrza – zwalczać – mówił Adam Fura z ŚODR Oddział w Sandomierzu. 

Adam Fura z ŚODR Oddział w Sandomierzu podsumowuje sezon ochrony 

Podłożem wielu chorób przechowalniczych są niedobory potasu, magnezu i wapnia oraz nieodpowiednie stosunki między nimi. W tak trudnym sezonie jak obecny (najpierw zbyt dużo opadów deszczu, a teraz susza) drzewom nie jest łatwo pobrać odpowiednie ich ilości. Problemowi temu może zaradzić nawadnianie, pod warunkiem, że zapewnia potrzeby wodne roślin. Najczęściej występującymi chorobami podczas przechowywania jabłek wynikającymi z wysokiej temperatury w drugiej części sezonu wegetacyjnego są: gorzka plamistość podskórna, szklistość miąższu oraz miękka oparzelizna chłodniowa i oparzelizna powierzchniowa – mówił dr K. Rutkowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Tę ostatnią częściej obserwuje się na jabłkach zbyt wcześnie zerwanych. Są jednak możliwości ograniczenia jej wystąpienia przez opóźnienie. Takie możliwości stwarza przechowywanie jabłek w DKA lub użycie preparatu SmartFresh 03 VP na jabłka przechowywane w chłodni o normalnej atmosferze i w KA.

Dr Krzysztof Rutkowski z IO w Skierniewicach omawia czynniki sprzyjające występowaniu chorób fizjologicznych na jabłkach podczas przechowywania

[NEW_PAGE]

Krzysztof Gotfryd w kwaterze 6-letnich jabłoni odmiany ‘Red Jonaprince’ użył preparat Phos 60® EU dwukrotnie. Pierwszy raz podczas kwitnienia jabłoni łącznie z fungicydem Delan 700 WG, a drugi raz po kwitnieniu z preparatem Captan 80 WG. W jego ocenie efekt ochronny jest zadowalający, gdyż na tej kwaterze mniejsze było porażenie parchem jabłoni liści na drzewach niż na innych kwaterach, gdzie produkt nie był stosowany. 

Krzysztof Gotfryd (w środku) omawia sposób użycia nawozu Phos 60® EU w kwaterze ‘Red Jonaprince’

Jacek Sawicki z firmy Kazgod omówił nawóz Phos 60® EU, który w składzie posiada fosfor, potas i azot, przy czym fosfor jest w formie fosforynu potasu i fosforynu amonu. Oprócz nawożenia wykazuje on działanie fungi- i bakeriostatyczne, co może być wykorzystane w ochronie drzew ziarnkowych przed parchem jabłoni i zarazą ogniową. Polecane jest stosowanie go (w dawce 1,5-2 l/ha) w mieszaninach z fungicydami gdyż podnosi ich skuteczność. Pobudza również działanie naturalnego systemu odpornościowego roślin, gdyż indukuje produkcję fitoaleksyn. 

Jacek Sawicki z Kazgodu prezentuje nawóz Phos 60® EU
 

[NEW_PAGE]

Rafał Forc z firmy Kazgod przypomniał o konieczność odżywiania jabłek wapniem proponując do wykorzystania FoliQ® Calmax,  FoliQ® Amical lub FoliQ® Aminovigor. Pierwszy z nich to nawóz zawierający wapń w formie azotanowej, a także magnez i mikroelementy (bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk). Ze względu na wielkość cząsteczek (nanocząsteczki) i skład, jest polecany do dokarmiania upraw sadowniczych w początkowym okresie wzrostu zawiązków owocowych. W drugiej części sezonu do kontynuowania nawożenia polecał FoliQ® Amical, nawet do ostatnich zabiegów przed zbiorem jabłek. Jest to nawóz skoncentrowany (20,2% Ca). Z uwagi na skład (aminokwasy, wapń, mangan i cynk), nie tylko poprawia jakość i trwałość owoców po zbiorze, zapobiega wystąpieniu gorzkiej plamistości podskórnej, lecz także poprawia wybarwienie owoców oraz umożliwia zgromadzenie w pędach i pąkach odpowiednich ilości cynku, co może korzystnie oddziaływać na wytrzymałość roślin na mróz. Zawartość aminokwasów usprawnia pobieranie i transport składników pokarmowych w roślinie. 

Rafał Forc z Kazgodu omawia nawozy z serii FoliQ
 

FoliQ® AminoVigor zawiera potas, fosfor, naturalne bioregulatory roślinne, aminokwasy i witaminy i może być stosowany przez cały sezon wegetacyjny gdyż działa na rośliny stymulująco i regenerująco po ustąpieniu czynników stresowych. 
tekst i zdjęcia: Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZapobieganie opadaniu jabłek i gruszek
Następny artykułUkraina zbierze w tym roku 9,4 miliona ton warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.