W małopolskim zagłębiu warzywniczym

Producenci wczesnych warzyw w Igołomi rozpoczęli swój sezon. By zbiór tych warzyw odbył się jak najwcześniej, producenci już jesienią zakładają tunele. A czy decyzja o zaopatrzeniu się w nasiona została podjęta również tak wcześnie? O to zapytałam kilku dystrybutorów nasion z podkrakowskiego zagłębia warzywniczego.

– W poprzednich sezonach producenci składali pierwsze zamówienia na nasiona do wczesnej uprawy ze znacznym wyprzedzeniem − od listopada. Po ostatnim sezonie, w wyniku wprowadzenia rosyjskiego embarga, producenci są pełni obaw. Na ten sezon, pierwsze zakupy materiału siewnego oraz środków produkcji przesunęły się do 20 grudnia, czyli 1,5 miesiąca później – mówił Tadeusz Kwiatek (fot. 1), prezes firmy Centrum Ogrodnicze „Polger” w Zofipolu.

Ze względu na dobrą w ub. sezonie cenę kalafiorów z wczesnych upraw pod tunelami i pod płaskimi osłonami, zauważa się zwiększone zainteresowanie zakupem nasion tego gatunku w bieżącym roku. Wśród propozycji kalafiorów z hodowli firmy Monsanto (Seminis) najczęściej wybierane były mieszańce: Momentum F1, Abeni F1, Hermon F1, SV5777AC F1. W gronie kapusty głowiastej białej o krótkim okresie wegetacji do uprawy tunelowej popularne były: Pandion F1, SV3384JC F1 (w typie Tucana F1) oraz Flight F1 (hodowli Wing Seed).

 – Coraz większym zainteresowaniem w Polsce cieszy się uprawa papryki w polu, o stożkowym kształcie owoców (głównie w Małopolsce i na Lubelszczyźnie) i typu blok (w okolicy Radomia). Z kolei pod Krakowem zauważa się spadek powierzchni uprawy tego gatunku w tunelach foliowych (zarówno w tych „igołomskich”, jak i wysokich) o 20−30% − mówił T. Kwiatek. Wśród papryk o stożkowym kształcie owoców najczęściej wybierane były wczesne odmiany Kaptur F1 oraz Flexum F1 (do uprawy w polu), także Red Knight F1, Velero F1 i Pedrosas F1 (owoce w typie blok, do uprawy w tunelu). Coraz więcej klientów pyta o nasiona ogórka partenokarpicznego do uprawy na polowych plantacjach. T. Kwiatek zauważa 3-krotny wzrost sprzedaży nasion odmiany Nadusha F1. Z kolei do uprawy w tunelach foliowych popularna jest nowa odmiana ogórka SV4097 F1.

Fot. 1. Tadeusz Kwiatek (po prawej) z Centrum Ogrodniczego „Polger”

Katarzyna Latała (fot. 2) z Centrum Ogrodniczego „Jurek” z Sulechowa podkreślała, że zakupy nasion na najwcześniejsze nasadzenia w rejonie Kocmyrzowa i Proszowic rozpoczęły się w styczniu. – Wysokie koszty produkcji oraz nakład pracy sprawiają, że w ostatnim czasie w tym regionie zmniejsza się zainteresowanie uprawami warzyw w tunelach foliowych, a z kolei zwiększa pod płaskimi przykryciami. Sprzyjająca aura sprawia, że termin zbiorów warzyw spod płaskich osłon pokrywa się z tymi spod tuneli foliowych. Producenci nie chcą ryzykować i decydują się na rozpoczęcie produkcji w późniejszych terminach – mówiła K. Latała.

Z asortymentu kapusty głowiastej białej (z hodowli renomowanych firm HM. Clause i Hazera) ogrodnicy wybierali odmiany m.in.: Delight Ball F1, Emily F1 (17−1434), Constable F1, z kolei na nasadzenia pod płaskie osłony dużym zainteresowaniem cieszą się (nasiona są jeszcze w trakcie sprzedaży) mieszańce: Balbro F1, Bourbon F1. Wśród kalafiorów m.in. Clipper F1 (w uprawie tunelowej i pod włókniną), Barcelono F1, Ferrara F1 oraz Shakaris F1. Z wczesnych odmian selera bardzo duże powodzenie mają kreacje m.in.: Albedo F1 i Mentor F1. Ciekawą tendencją, na którą zwracała uwagę K. Latała, jest wzrost sprzedaży nasion kukurydzy cukrowej. Do najwcześniejszych odmian sprzedawanych w tym regionie należą odmiany Sweet Nugget F1 i Sweet Wonder F1. Z asortymentu papryki czerwonej w typie blok w uprawie tunelowej producenci najczęściej kupowali nasiona odmian: Solario F1, Salomon F1, Chouca F1, Lord King F1, z kolei do polowej − Basalt F1, Yolo Wonder F1, Predator F1.

Fot. 2. Katarzyna Latała z Centrum Ogrodniczego „Jurek”

[NEW_PAGE]Podobne spostrzeżenia miał Jacek Luty, właściciel spółki Luty Jacek z Pobiednika Wielkiego (dystrybutor nasion firm m.in.: Bejo Zaden, Enza, Sakata). U niego sprzedaż nasion corocznie odbywała się po Wszystkich Świętych, a w tym sezonie – dopiero na przełomie grudnia i stycznia. Wielkość sprzedaży nasion kapusty głowiastej na wczesne nasadzenia była na podobnym poziomie jak w ub.r. W tym sezonie najczęściej kupowane były nasiona odmian m.in.: Anadol F1, Gaja F1, Gazelle F1, Katarina F1, Svirel F1, Star Ball F1, Yanisol F1. W segmencie wczesnych kalafiorów J. Luty wymienił m.in. Charlot F1, Elinia F1, Oviedo F1, Talergy F1, Xenia F1.
 
W małopolskim zagłębiu warzywniczym uprawiane są wczesne i średnio wczesne odmiany brokułu. Na najwcześniejsze nasadzenia producenci najczęściej wybierają Aquiles F1, Chronos F1, Grand Prix F1, z kolei na uprawę pod płaskimi osłonami – m.in. Naxos F1. Wśród papryki w typie blok o czerwonym zabarwieniu owoców dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany m.in. Tomelloso F1, Marco F1, z kolei w kształcie stożka najczęściej kupowane są mieszańce, np. Rubinowa F1, PCR F1, Monanta F1, Sandra F1. Pod Krakowem na niewielką skalę uprawia się też fasolę szparagową o żółtych strąkach. Producenci często pytają J. Lutego o nasiona: Golden TeePee, Dior, Major, Sprinter (HS 769), Voltage.

 – W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie kupnem „gotowej” rozsady pora oraz selera. Samodzielne wyprodukowanie roślin wiąże się z trudnościami oraz ryzykiem, dlatego producenci zaczynają powoli odchodzić od tej trudnej produkcji w przydomowych mnożarkach. Zamówienia na rozsadę, której termin odbioru przypada na połowę marca, są składane przez ogrodników w listopadzie – mówiła Agata Luty-Grzegorzak (fot. 3) z firmy Luty Jacek.

Fot. 3. Agata Luty-Grzegorzak i Jacek Luty z Pobiednika Wielkiego

Jarosław Kowzuń (fot. 4) z przedsiębiorstwa Kohidrex (dystrybutor nasion firmy Syngenta) z Igołomi potwierdzał, że w tym sezonie swoje decyzje zakupowe dotyczące gatunków i odmian warzyw ogrodnicy przesuwają na ostatni, agrotechniczny moment siewu. – Jednym z powodów takiego opóźnienia może być fakt, że tegorocznemu sezonowi warzyw towarzyszą duże obawy, dotyczące zarówno rentowności produkcji, jak również możliwości zbytu. Doświadczenia wynikające z sytuacji rynkowej w ubiegłorocznym obrocie warzywami, sprawiają, że plantatorzy wahają się przed konkretnym wyborem. Stosunkowo łatwiej podejmowali decyzje dotyczące upraw wczesnych, które dominują w rejonie Igołomi – mówił J. Kowzuń.
 
Z najwcześniejszych kapust o krótkim okresie wegetacji ogrodnicy największym zaufaniem obdarzyli odmiany Mirror F1, Veronor F1 (do uprawy w tunelu) oraz Bolikor F1, Grepala F1 (włóknina). Wśród wczesnych odmian kalafiorów, popularne w tym sezonie są kreacje Speeder F1, Solis F1, Solis Star F1 oraz Bering F1. W asortymencie odmian papryki sprzedawanych w Igołomi największym zainteresowaniem cieszyły się m.in. Balta F1, Beniel F1 (do uprawy w tunelach foliowych), których owoce w fazie dojrzałości fizjologicznej wybarwiają się na czerwono. Do uprawy na polowe nasadzenia najczęściej wybierane były mieszańce Jupiter F1 oraz Dimention F1. Z nowalijek, które również uprawiane są w rejonie Igołomi, popularna jest rzodkiewka. Do uprawy tunelowej ogrodnicy najczęściej wybierają odmiany Donar F1, Jostar F1, a na późniejsze terminy Rockstar F1. Jak twierdzi J. Kowzuń, coraz popularniejsza w tym regionie jest uprawa kukurydzy cukrowej. By przyspieszyć zbiór kolb, ogrodnicy wysiewają nasiona do wielodoniczek, a po posadzeniu na miejsce stałe przykrywają rośliny włókniną. Najczęściej kupowane odmiany to Overland F1, Sweet Star F1.

Fot. 4. Jarosław Kowzuń z firmy Kohidrex

Anna Wilczyńska
Fot. 1-4 A. Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 3/2014 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProdukcja z Naddniestrza zastąpi importowaną
Następny artykułEksporterzy żywności o jakości i konsolidacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.