Zaawansowana technika dla szkółkarzy

Mobildampfmixer typ 15-150 przy pracy
Od czwartku 23 sierpnia trwają targi Baumschultechnik 2012 - dni techniki szkółkarskiej. Wystawcy i szkółkarze spotykają się na tej specjalistycznej imprezie już po raz 10, znów w landzie Szlezwik-Holsztyn, w miejscowości Ellerhoop nieopodal Hamburga. To, jak podkreślają organizatorzy, największe w Europie targi techniki dla szkółek.

Baumschultechnik odbywają się cyklicznie, w odstępie 5-letnim. Tegoroczne, dziesiąte, od poprzednich dzieli wprawdzie 6 lat, ale jak podkreślił otwierając targi Clauss Heller, przewodniczący Niemieckiej Izby Rolniczej „podczas gdy wiele targów w Europie zawiesiło dzialalność w czasie kryzysu, te w Szlezwiku-Holsztynie wciąż są wazną wystawienniczą imprezą”.

W Ellerhoop ma stoiska ponad 300 wystawców z 10 krajów Europy. Swoje maszyny służące m.in. do wykopywania i przesadzania drzewek prezentuje również firma Dutchman z Kanady. Wiele z maszyn zostało przygotowanych specjalnie na te targi, niektóre z nich to prototypy, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia techniki. Elementem pozytywnie wyróżniającym targi w Ellerhoop na tle konkurencji są polowe prezentacje maszyn; ich możliwości można ocenić obserwując ich pracę na specjalnie do tego celu przygotowanym poletku szkółkarskim.

Tak zaprezentowała się publiczności m.in. jedna z gwiazd targów, współczesna „maszyna parowa”, urządzenie firmy Mobildampf.de do dezynfekcji gleby za pomocą pary wodnej. Mobildampfmixer typ 15-150 nie ma wad swoich poprzedników – para wodna nie jest wtłaczana do ziemi od góry, a za pomocą specjalnych elementów roboczych na głębokości 10 cm i na takiej też głębokości rozprowadzana szerzej. Dzięki temu maszyna pracować może również przy wilgotniejszej glebie oraz lekkim opadzie.

Po raz pierwszy na targach zobaczyć można było urządzenie włoskiej firmy Pazzaglio, Porter MCP 80. Włoski pojazd łączy w sobie wiele funkcji – jest urządzeniem do podnoszenia drzewek, wiązania ich koron, sortowania i transportu; można na nim również zamontować narzędzie do mielenia. Fachowcy uważają go za ważny wynalazek dla szkółkarzy zajmujących się produkcją dużych drzewek.

Na targach zapoznać się można również z ofertą szkółek z regionu Pinnenberg, jednego z najważnieszych niemieckich regionów szkółkarskich i ważnego obszaru produkcji rolnej Szlezwiku-Holsztyna (zwanego landem szkółek).

Baumschultechnik trwają do piątku 24 sierpnia. Organizatorzy spodziewają sie łącznie w obu dniach trwania targów ok. 10 tys. zwiedzających.

Więcej o technicznych nowościach z niemieckich targów w Ellerhoop w naszych czasopismach.

Małgorzata Polańska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRząd przyjął projekt ustawy o środkach ochrony roślin
Następny artykułMiędzynarodowe dni cebuli i kapusty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.