Marchew od A do Z

Marchew była głównym tematem szkolenia zorganizowanego 14 stycznia w Rojewie koło Inowrocławia przez firmy Hazera Poland i Agritec oraz BASF i Arysta LifeScience.

Peter Gresty z firmy doradczej Agritec z Wielkiej Brytanii przedstawił jak wygląda produkcja marchwi w tym kraju. Powierzchnia uprawy tego warzywa zajmuje ok. 10 300 ha, a roczna produkcja wynosi 800–900 ton. To co najbardziej wyróżnia produkcję marchwi w Wielkiej Brytanii od produkcji w Polsce to możliwość przechowywania korzeni w polu – pod słomianą okrywą. Nasiona marchwi wysiewane są na zagonach o szerokości 1,8 m. Starają się zachowywać płodozmian (7 lat), ale na niektórych stanowiskach mają problemy z uszkodzeniami powodowanymi przez nicienie. W celu ich zwalczenia stosują nematocyd Vydate 10 G lub granulowany czosnek (Garlic Granules).

Spośród odmian marchwi z oferty firmy Hazera w Wielkiej Brytanii uprawia się: Eskimo F1 (zyskuje na popularności ze względu na wytrzymałość na mróz) oraz Vulcano F1 (ceniona jest za wysoką jakość korzeni po umyciu), a także Maestro F1 (dobrze plonuje na glebach organicznych, wyróżnia się wysoką trwałością pozbiorczą). Z nowych odmian obiecującą na angielskich polach zapowiadają się odmiany Octavo F1 oraz Melodio F1, a także odmiana Goldfinger F1 o żółtych korzeniach. Ponadto największy udział w uprawie ma odmiana z oferty firmy Bejo Zaden – Nairobi, która jest na wyspach w uprawie od prawie 30 lat.

Marchew Melodio F1

Podczas swojego wykładu Peter Gresty zwracał uwagę, jak ważny jest marketing w sprzedaży marchwi przez sieci supermarketów. Informował, że w Wielkiej Brytanii zmniejsza się udział marchwi oferowanej w tradycyjnych workach raszlowych lub foliowych, w których zapakowane są tylko umyte korzenie, a rośnie zainteresowanie klientów marchwią przygotowaną do spożycia – w różnych formach – krojoną w plastry lub słupki. Podkreślał, że ważna jest wielkość i estetyka opakowań oraz wyszukiwanie coraz to oryginalniejszych produktów np. oferowanie marchwi w mieszankach o różnych kolorach skórki lub sprzedaż dań z marchwi do przygotowania w kuchence mikrofalowej. Jego zdaniem takie przygotowanie marchwi do sprzedaży pozwala na zagospodarowanie korzeni, które wcześniej stanowiły odpad (poza wyborem) – zbyt długich, pękniętych lub złamanych. Ich mechaniczna obróbka pozwala zwiększyć dochodowość.

Peter Gresty z firmy doradczej Agritec (Wielka Brytania)

[NEW_PAGE]Małgorzata Zadura, specjalista ds. oceny produktu z firmy Hazera Poland, przedstawiła nowe odmiany marchwi w ofercie firmy m.in. Melodio F1 (okres wegetacji 130–140 dni) oraz Octavo F1 (120–130 dni), obie przeznaczone na świeży rynek i do długiego przechowywania. Zwróciła także uwagę na odmianę Maestro F1 (ok. 120 dni) o gładkich korzeniach oraz Texto F1 (130–140 dni) do długiego przechowywania. M. Zadura przypomniała również odmianę Volcano F1 (140–150 dni), o długim okresie wegetacji, dlatego nasiona należy wysiać odpowiednio wcześnie. Odmiana ta charakteryzuje się silnym wigorem i dzięki temu nawet w trudnych warunkach pogodowych daje wyrównane wschody – przekazywała prelegentka.

Małgorzata Zadura – Hazera Poland

Marchew Extremo

Marchew Octavo

Marchew Texto F1

Maciej Baczyński z firmy BASF informował o nowym herbicydzie – Stomp Aqua 455 CS do stosowania doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych chwastów dwu- i jednoliściennych w uprawie truskawki, cebuli, marchwi i grochu. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania w marchwi wynosi 3,5 l/ha. Spośród fungicydów z oferty firmy BASF prelegent polecał w uprawie marchwi preparat Rovral Aquaflo 500 SC stosowany przeciwko alternariozie oraz Signum 33 WG – przeciwko – alternariozie i mączniakowi prawdziwemu.

Maciej Baczyński – BASF Polska

Piotr Pawlak z firmy Arysta LifeScience zachęcał do stosowania w uprawie warzyw biostymulatora Asahi SL. Jak przekazywał prelegent uprawy opryskane Asahi SL wykazują lepszy wzrost wegetatywny i rozwój generatywny. Biostymulator ten poprawia również tolerancję roślin na niesprzyjające ich wzrostowi czynniki stresowe (np. niską temperaturę, suszę, nadmierne uwilgotnienie, zasolenie fitotoksyczność pestycydów i nawozów). Asahi SL zarejestrowany jest w 26 uprawach. W marchwi zaleca się go stosować w dawce 0,5 l/ha – 3 zabiegi w odstępach co 7–30 dni, od fazy drugiego liścia do fazy, gdy korzenie osiągną 50% typowej średnicy. Z oferty środków ochrony roślin firmy Arysta LifeScience w uprawie marchwi P. Pawlak polecał herbicydy – Select Super 120 EC i Targa 10 EC oraz fungicyd – Gwarant 500 SC (zarejestrowany w marchwi przeciwko alternariozie i mączniakowi prawdziwemu).

Piotr Pawlak – Arysta LifeScience

Uczestnicy spotkania

Aleksandra Andrzejewska
Fot. A. Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSpotkanie Sadownicze po raz 24
Następny artykułDrugi dzień XXIV Sadowniczego Spotkania w Sandomierzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.