Jakość, a nie jakoś to będzie

etykieta produktu
Etykieta - zdjęcie poglądowe
Takimi słowami apelował prof. Mieczysław Obiedziński (SGGW w Warszawie) na konferencji „Etyka w produkcji i obrocie żywnością”, która odbyła się 18 lipca w Senacie. Od 13 grudnia 2014 r. będą zobowiązani do stosowania rozporządzenia 1169/2011 z 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (Dz.Urz. UE L 304/18 z 22.11.2011, s. 1).
– W zawodzie producenta żywności obowiązuje zasada wytwarzania produktów pozytywnie wpływających na rozwój i zdrowie konsumenta. Zatem, zadaniem etycznym producenta żywności jest dbanie, aby oferowane produkty spełniały oczekiwania konsumenta i pozytywnie oddziaływały na jego organizm – mówił na konferencji Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Producenci żywności i inne podmioty związane z jakimkolwiek etapem produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności mają obowiązek spełniania wymagań UE i krajowych. Jedną ze zmian wprowadzanych wymienionym wyżej rozporządzeniem jest umieszczanie na etykietach opakowań produktów spożywczych informacji o składzie surowcowym. W art. 13 rozporządzenia ustalono np. wielkość czcionki na etykietach: „W przypadku opakowań lub pojemników, których największa powierzchnia ma pole mniejsze niż 80 cm2, wysokość – rozmiar czcionki (…) wynosi co najmniej 0,9 mm”. Dbałość o takie szczegóły uwzględnia potrzeby i prawa konsumentów. Szkopuł w tym, aby producent dbał o jakość produktu i sprostał zasadom etycznym.
 
KR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJeszcze o czarnej porzeczce
Następny artykułCoraz więcej jagód w Holandii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.