Szpinak plus nanorurki równa się… wykrywacz min

Pod wpływem nanorurek zwykły szpinak zmienia się w żywy wykrywacz bomb – informuje pismo „Nature Materials”. Zespół Michaela Strano z Massachusetts Institute of Technology (USA) wprowadził odpowiednio przygotowane węglowe nanorurki do liści żywego szpinaku. Gdy rośliny pobierały wodę z gleby, dzięki nanorurkom były w stanie wykryć obecność nitrowanych związków aromatycznych – które są typowym składnikiem materiałów wybuchowych i mogą pochodzić na przykład z min przeciwpiechotnych.
Gdy naukowcy oświetlali liście szpinaku laserem, w przypadku obecności nitrowanych związków aromatycznych wywoływało to fluorescencje nanorurek. Kamera pracująca w zakresie podczerwieni potrafi wykryć tego rodzaju fluorescencję z odległości metra.
 
Choć nowej metody nie przetestowano jeszcze w rzeczywistych warunkach, możliwe, że w przyszłości do wykrycia min wystarczy obsianie podejrzanego obszaru odpowiednio przygotowanymi nasionami, a następnie oświetlenie wyrosłych roślin laserem. Możliwe jest także wyhodowanie roślin, które zmienią kolor, jeśli w pobliżu znajdzie się materiał wybuchowy.
 
Nowoczesne miny, praktycznie pozbawione części metalowych, są bardzo trudne do wykrycia, a mogą być groźne przez wiele lat po zakończeniu konfliktu.
 
Wcześniej zespół Strano w podobny sposób zwiększył zdolność z roślin do fotosyntezy oraz opracował roślinne detektory nadtlenku wodoru, trotylu oraz gazu paraliżującego – sarinu.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTrzęsienie ziemi oszczędziło kulinarny skarb Umbrii
Następny artykułRumuni będą inwestować w uprawę borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.