Zwalczanie przędziorków – łatwiejsze w sezonie 2012

Osobnik dorosły przędziorka chmielowca
Program ochrony przeciwko przędziorkom w uprawach ogrodniczych został uzupełniony o dwa nowe akarycydy, zarejestrowane w styczniu br. Nowości nie wiążą się jedynie z nazwami handlowymi, ale także z substancjami aktywnymi zawartymi w obu specyfikach.

Floramite 240 SC – zawiera niestosowany dotychczas w Polsce bifenazat (240 g/l; 22,62%), który działa wobec szkodnika kontaktowo. Przeznaczony jest do zwalczania przędziorka chmielowca w uprawach prowadzonych pod osłonami. Środek na roślinie działa powierzchniowo.
W maksymalnym stężeniu 0,04% zwalcza przędziorki na: ogórku, róży i chryzantemie. W celu zminimalizowania ryzyka powstania odporności na tę nową substancję, producent zaleca użycie środka bezpośrednio po zauważeniu szkodnika, do dwóch razy w sezonie, w odstępie co najmniej 7 dni.

Program ochrony jabłoni przed przędziorkami został natomiast uzupełniony o akarycyd Zoom 110 SC, w którym znajduje się nieużywana dotychczas w polskich sadach substancja aktywna – etoksazol (110 g/l; 10,68 %). Ten środek o działaniu kontaktowym (wobec szkodnika), przeznaczony jest – w dawce maksymalnej 0,45 l/ha – do zwalczania przędziorka owocowca. Na roślinie działa powierzchniowo. Środek Zoom 110 EC można także stosować łącznie z surfaktantem Silwet L-77 840 AL (0,125 l/ha).
Środek jest najskuteczniejszy przeciwko larwom. Wykazuje także działanie jajobójcze oraz ogranicza rozrodczość samic. Nie zwalcza osobników dorosłych.
Producent zaleca jego stosowanie jeden raz w sezonie – optymalnie na początku wylęgania się larw z jaj (tj. od fazy zielonego pąka do fazy różowego pąka kwiatowego jabłoni) lub w celu zwalczenia jaj i larw letniego pokolenia – w okresie wzrostu zawiązków owocowych.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułFala mrozów: kiedy i gdzie będzie najzimniej?
Następny artykuł„Miód z Sejneńszczyzny” Chronioną Nazwą Pochodzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.