Lubuskie Centrum Winiarstwa

W Zaborze (Lubuskie) w sąsiedztwie pierwszej w kraju winnicy samorządowej do końca lipca 2015 roku zostanie wybudowane Lubuskie Centrum Winiarstwa. Stanie się ono integralną częścią Lubuskiej Winnicy, na której rosną już krzewy winorośli.

Umowy dotyczące dzierżawy gruntów pod inwestycję oraz budowy Lubuskiego Centrum Winiarstwa podpisano w poniedziałek w Winnicy Miłosz w Łazie k. Zaboru – poinformował rzecznik zarządu woj. lubuskiego Michał Iwanowski.

Dzierżawcą terenu została Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, a centrum wybuduje firma Diament Zielona Góra Exalo Drilling S.A.

– Rozpoczynamy budowę Lubuskiego Centrum Winiarstwa, której zakończenie planowane jest na lipiec 2015 roku. Do tej pory wydaliśmy 640 tys. zł na rekultywację terenu i budowę ogrodzenia winnicy, powołaliśmy partnerstwo z lubuskimi winiarzami. Lubuskie Centrum Winiarstwa stanie się miejscem, gdzie turyści będą mogli zapoznać się z procesami produkcji wina, będzie tam centrum konferencyjne, leżakownia i miejsce do degustacji – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

W ramach przedsięwzięcia powstanie zespół parterowych budynków, o typowo wiejskiej architekturze wraz z dużym parkingiem i rozległym terenem rekreacyjnym. Inwestycja będzie kosztowała 3,8 mln zł; 99 proc. tej kwoty będzie stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Idea powstania Lubuskiej Winnicy w Zaborze zrodziła się w 2010 r. Rok później Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie podpisała akt notarialny, na mocy którego stała się właścicielem 35 ha ziemi przekazanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Teren ten, zgodnie z historycznymi przekazami był wykorzystywany do upraw winorośli – sprzyja temu jego ukształtowanie – południowo-zachodnie nachylenie stoku – i łagodny mikroklimat.

W 2011 r. rozpoczęły się badania gleby i prace agrotechniczne mające na celu przygotowanie gruntów pod uprawę winorośli. Zakończono je w ub. roku. W grudniu 2013 r. PWSZ w Sulechowie zakończyła także budowę niezbędnej infrastruktury (drogi wewnętrzne, ogrodzenie, media itp.).

Teren winnicy został podzielony na działki, które wydzierżawiono 13 lubuskim winiarzom prowadzącym gospodarstwa w tym rejonie.

Wiosną 2013 roku odbyły się pierwsze nasadzenia na działce Łukasza Chrostowskiego z Winnicy Equus, który jako pierwszy przystąpił zagospodarowania wydzierżawionego od PWSZ terenu. Winiarz wybrał szczep rieslinga – odmianę winorośli, z której słynie Lubuskie. Obecnie Lubuska Winnica niemal w całości została obsadzona.

Winnicą w Zaborze zarządza Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, który jest jednostką podległą samorządowi województwa. Początkowo były plany powołania spółki mającej przejąć te obowiązki, ale ostatecznie władze regionu z tego pomysłu zrezygnowały.

Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze i cała winnica mają być sercem „Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu”. Pod tą nazwą kryje się przedsięwzięcie promujące region, na które składają się wydarzenia i imprezy, obiekty i usługi, produkcja i wyroby proponowane przez winiarzy, pszczelarzy, hotelarzy i muzealników.

Powstały w 2010 r. projekt połączenia we wspólne działanie kilku winnic początkowo w promieniu 30 km, rozrósł się do przedsięwzięcia obejmującego swym zasięgiem całe województwo. Jego punktami granicznymi są winiarnie w Wiechlicach koło Szprotawy na południu oraz w Dobiegniewie na północy regionu. Na zachodzie i wschodzie punktami granicznymi są pasieki z okolic Sulęcina i Rzepina oraz Sławy.

W sumie ścieżką wina i miodu pokonać można aż 302 km. Wyznaczenie szlaku to inicjatywa Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego, która miała na celu wzbogacenie oferty turystycznej woj. lubuskiego.

Tradycje winiarstwa na Ziemi Lubuskiej sięgają XIII wieku. Niegdyś bardzo popularne i powszechne zajęcie z biegiem czasu zostało zaniedbane i zapomniane przez mieszkańców. Od kilku lat winiarstwo przeżywa swój renesans, a wraz z nim enoturystyka, czyli turystyka winiarska. „Lubuski Szlak Wina i Miodu” jest tego przykładem.

Źródło:

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKUPS będzie promował soki i musy w pięciu krajach
Następny artykułHiszpański eksport pomidorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.