Begonie odporne na upał

Hamidou Sakhanokho (z lewej) i Cecil Pounders z nowymi begoniami odpornymi na wysoką temperaturę
Dwie nowe linie genetyczne begonii, odkryte przez pracowników amerykańskiej stacji naukowej Agricultural Research Service (ARS), mogą wzbogacić materiał wyjściowy tych roślin przeznaczony do hodowli odmian tolerancyjnych wobec upału oraz dużej wilgotności powietrza.

W Stanach Zjednoczonych begonia stale kwitnąca (Begonia cucullata var. cucullata, syn. B. semperflorens) znajduje się na czwartym miejscu na liście najpopularniejszych gatunków balkonowo- rabatowych (wartość obrotów na rynku tych roślin w 2009 r. sięgnęła 36 mln dolarów). Problemem pozostawał jednak fakt, że begonii z tej grupy nie można było uprawiać w tych stanach USA, w których lato jest upalne i wilgotne (chodzi tu przede wszystkim o Mississippi, Georgię, Alabamę i Florydę).
 
Dwie nowe linie genetyczne, nazwane FB08-59 i FB08-163, zostały oficjalnie zaprezentowane we wrześniu 2014 r. Begonie te są już używane w programach hodowlanych dwóch największych na świecie firm zajmujących się roślinami balkonowo-rabatowymi – informuje Cecil Pounders, genetyk z oddziału ARS w Poplarville w stanie Missisipi. Naukowiec ten w hodowli begonii współpracuje ze swoimi dwoma kolegami: Hamidou Sakhanokho (ARS) i L eopoldem Nyochembengiem (Alabama A&M University). Do stworzenia linii FB08-59 i FB08-163 zespół ten użył konwencjonalnych metod hodowli, korzystając m.in. z odmian ‘Kaylen’ i ‘Shanzi’ begonii stale kwitnącej oraz gatunku B. cucullata var. arenosicola. FB08-59 dorasta do wysokości około 30 cm, a FB08-163 – około 50 cm. Oba typy mają ciemne, pokryte silnym nalotem woskowym liście oraz fioletowoczerwone kwiaty.
 
Przez pięć lat doświadczeń te dwie begonie poradziły sobie z bardzo stresowymi warunkami uprawy, m.in. wysoką temperaturą i nawadnianiem latem za pomocą spryskiwaczy, co w wypadku większości znanych odmian prowadzi do gwałtownego rozprzestrzeniania się chorób grzybowych, powodowanych głównie przez grzyby z rodzaju Pythium.

WG (Na podstawie AgResearchMagazine 5/2015)
Fot.Donna Marshall, materiały prasowe ARS USDA

Informacja pochodzi z numeru 6/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRośnie sprzedaż Ursusa
Następny artykułPremier: czas na Narodowe Centrum Ogrodnictwa w Skierniewicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.