Wskazów dotyczące sadzenia pelargonii

Pelargonie w doniczkach
Po 15 maja, kiedy kończy się czas kwitnienia konwalii, hiacyntów, pierwiosnków i tulipanów, przychodzi pora na królową letnich roślin - pelargonię. Ze względu na jej piękne kolory, obfite kwitnienie i łatwą pielęgnację trudno wyobrazić sobie bez niej letni ogród, taras czy balkon. Aby ta południowoafrykańska wielbicielka słońca mogła się rozwijać, potrzebuje nasłonecznionego miejsca, ewentualnie półcienia. Eksperci z Pelargonium for Europe wyjaśniają, co należy wziąć pod uwagę podczas sadzenia tej rośliny.

Jak sprawić, aby pelargonie czuły się odpowiednio w skrzynkach balkonowych?
Aby zapewnić odpływ nadmiaru wody z doniczki i uniknąć zalania rośliny zaleca się rozprowadzenie na dnie pojemnika warstwy np. skorup z glinianych doniczek, glinianego kruszywa, keramzytu lub podobnego materiału. Alternatywą jest zastosowanie samonawadniających się donic ze specjalną mieszanką granulatu, która jest używana jako dolna warstwa zamiast materiału drenażowego.
Następnie należy wsypać do skrzynek balkonowych świeżą ziemię do pelargonii, wypełniając trzy czwarte objętości i docisnąć ją mocno wokół wnętrza doniczki. Pelargonie mają wysokie wymagania pokarmowe, dlatego potrzebują nawożenia przez całe lato, aby obficie kwitnąć. Korzystnie jest zastosować nawóz o spowolnionym działaniu, którego granule miesza się z podłożem przed sadzeniem roślin. Na rynku dostępne są też gotowe podłoża z dodatkiem takiego nawozu.
Przed posadzeniem pelargonii zaleca się namoczenie bryły korzeniowej w letniej wodzie. Idealna przestrzeń między roślinami wynosi co najmniej 20 centymetrów, ponieważ pelargonie będą rosły i rozprzestrzeniały się we wszystkich kierunkach w ciągu lata. Bryła korzeniowa powinna znajdować się pod ziemią. Jeśli sadzi się je zbyt głęboko, nie będą rosły, a jeśli bryła korzeniowa wystaje, konieczne jest bardziej obfite podlewanie. W razie potrzeby należy dodać trochę substratu i delikatnie go docisnąć, formując z ziemi wokół rośliny 2-centymetrowe wgłębienie. Ważne: nawet w doniczce samonawadniającej rośliny muszą być podlewane od góry przez pierwsze kilka tygodni, aż ukształtuje się bryła korzeniowa.
Jak uzyskać piękne pelargonie w innych pojemnikach?
Przygotowanie dużych, stojących doniczek i wiszących wygląda podobnie, jak obsadzenie skrzynek balkonowych. Doniczka powinna być wystarczająco głęboka, aby zapewnić roślinom optymalną przestrzeń do wzrostu. Podstawową zasadą jest pozostawienie co najmniej 20 centymetrowych odstępów między roślinami. Do doniczek wiszących pasują pelargonie bluszczolistne, o zwisających pędach. Pelargonie w mniejszych i wiszących doniczkach należy podlewać częściej niż te w dużych skrzyniach balkonowych, bo podłoże w nich szybciej przesycha.
Pelargonie na kwietnikach
Pelargonie można również sadzić bezpośrednio w gruncie. Jeśli rozważa się zimowanie pelargonii na koniec sezonu, można umieścić je w ziemi w doniczkach. Ułatwia to ich ponowne wykopanie jesienią.

Kilka wskazówek pielęgnacyjnych
Po kilku tygodniach, nawet jeśli podczas sadzenia zastosowano nawóz o powolnym uwalnianiu, należy raz w tygodniu podlać rośliny roztworem nawozu płynnego. Wskazane jest również regularne usuwanie przekwitłych kwiatów. Aby zachować piękny wygląd pelargonii w skrzynkach balkonowych, warto również od czasu do czasu je przyciąć.

Na podstawie informacji ze strony www.pelargoniumforeurope.com
Wskazówki na temat sadzenia pelargonii opracowane zostały przez ekspertów Pelargonium for Europe, w ramach unijnej kampanii Europe in Bloom

Więcej zdjęć: https://www.ogrodinfo.pl/galeria/uniwersalne-pelargonie/

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKoronawirus a chińska strategia dla rynku żywności
Następny artykułXII Wystawa Tulipanów odwołana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.