Nagroda za innowacje dla kobiet w rolnictwie

fot. Pixabay
Copa-Cogeca podała nazwiska pięciu finalistek VI edycji Nagrody za innowacje dla kobiet w rolnictwie – zorganizowanej przy wsparciu Corteva Agriscience. W tym roku celem Nagrody jest ukazanie, w jaki sposób kobiety wspierają rozwój nowych modeli biznesowych, a także jaką rolę odgrywają w podejmowaniu najważniejszych wyzwań przed którymi stoją rolnictwo i leśnictwo, związanych z działaniami w zakresie klimatu.

Lotta Folkesson, przewodnicząca Komisji Kobiet Copa powiedziała: Z każdą kolejną edycją jestem pod coraz większym wrażeniem różnorodności i jakości projektów, które spływają do nas z całej UE. Bardzo trudno było wybrać finalistki z ponad czterdziestu zgłoszeń. Rok po roku kobiety w rolnictwie nie tylko budują rentowne gospodarstwa, lecz również starają się realizować projekty o wymiarze środowiskowym i społecznym. Dlatego właśnie musimy zachęcić więcej młodych kobiet do przyłączenia się do nas. Przesłanie tej Nagrody skierowane do kobiet w UE jest jasne – odważcie się pracować na roli!.

Tegoroczne finalistki to:

1. Boglárka Biró z Węgier. Inżynier leśnictwa z dwudziestojednoletnim doświadczeniem, łącząca swoje zawodowe i prywatne doświadczenia związane ze zrównoważoną gospodarką rolną i leśną.

2. Marija Cafuk z Chorwacji. Słynna plantatorka kapusty „varaždin” i producentka kapusty kiszonej, stosująca inteligentne rozwiązania w swoim gospodarstwie.

3. Nazaret Mateos Alvares z Hiszpanii. Producentka ekologicznych grzybów, łącząca gospodarkę o obiegu zamkniętym z zasadą „zero odpadów”.

4. Immacolata Migliaccio z Włoch. Rolniczka ekologiczna, w optymalny sposób wykorzystująca technologie cyfrowe i sztucznej inteligencji do uprawy swoich roślin.

5. Ines Theunis z Belgii. Hodowczyni, wnosząca wkład w zrównoważoną produkcję o obiegu zamkniętym, posiadająca własną markę mięsa, by móc opowiedzieć o tym, co się za nim kryje.

Laureatkę poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród online 10 marca 2021 r.

Źródło: Copa-Cogeca

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe władze Związku Szkółkarzy Polskich
Następny artykułWiększa podatność Europy na zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.