II konferencja ”Żywność genetycznie modyfikowana 2013”

W dniach 20-21 21 czerwca w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie, odbyła się II konferencja „Żywność Genetycznie Modyfikowana 2013”  w ramach cyklu „Mity i rzeczywistość”. W konferencji uczestniczyli parlamentarzyści, naukowcy i eksperci, przedstawiciele organizacji rolniczych, w tym Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Komitetu Zawodowych Organizacji Rolniczych przy UE (Komitet COPA), a także przedstawiciele organizacji pozarządowych. 
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Radzie Drobiarstwa wskazywali na negatywne konsekwencje rezygnacji z pasz genetycznie modyfikowanych dla polskiej gospodarki żywnościowej.  
Bogusław Sonik, europoseł i członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności omówił rolę Parlamentu Europejskiego w tworzeniu prawa żywnościowego.  Wskazał również na istniejący od wielu lat w Unii Europejskiej podział w odniesieniu do problem żywności genetycznie modyfikowanej.
Prof. Jan Szyszko przedstawił proces tworzenia ustawy o nasiennictwie regulującej kwestię GMO w Polsce i zaprezentował aktualne przepisy w tym zakresie. Krytycznie odniósł się również do aktualnej polityki rządu w zakresie organizmów genetycznie modyfikowanych.

Prof. dr hab. Katarzyna Lisowska z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, członek komisji ds. GMO przy Ministrze Środowiska zaprezentowała najnowsze badania dotyczące wpływu spożywania paszy GM przez zwierzęta doświadczalne. Do kwestii żywienia zwierząt paszą GM odniosła się również prof. dr hab. Agnieszka Korwin-Kossakowska z  Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. 

Pierwszy dzień konferencji zakończyła sesja „GMO a środowisko naturalne”. W tej części zagrożenia środowiskowe omówił m.in. Paweł Połanecki, ekspert Koalicji POLSKA WOLNA OD GMO, członek Prezydium Komisji ds. GMO przy Ministerstwie Środowiska. 

[NEW_PAGE]

Drugi dzień Konferencji otworzył prof. Andrzej Kononowicz, Prezes Polskiej Federacji Biotechnologii, który porównał debatę na temat GMO do „bazaru”, na którym obok towaru „dobrego” (argumentów naukowych potwierdzonych badaniami) występuje „lewizna” (herezje, histeryczne obawy przeciwników). Odniósł się do wątpliwości w zakresie wpływu żywności transgenicznej na zdrowie i zwrócił uwagę, że żywność typu fast food, której szkodliwość jest niekwestionowana, cieszy się zainteresowaniem konsumentów i nie wywołuje społecznych protestów. Wszyscy Prelegenci Konferencji prezentowali wyniki swoich wieloletnich badań i analiz nad GMO. 
Prof. dr hab. Jan Szopa-Skórkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił swój dorobek 20-letniej pracy badawczej nad AlterGMO, który stanowi subtelną ‘’obróbkę’’ genów mający  na celu poprawę odporności i efektywności roślin.
Przed wprowadzeniem GMO do środowiska naturalnego przestrzegała natomiast prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Według niej takie rozwiązanie może doprowadzić do redukcji różnorodności genetycznej i gatunkowej. Wskazywała też na szanse dla polskiego rolnictwa, eksportu, ale także agroturystyki związane ze strukturą polskiego rolnictwa i promocją jego form ekologicznych , wolnych od GMO.
Na ekonomiczne zagrożenia dla eksportu polskiej żywności wskazywał także prof. Jan Narkiewicz-Jodko mówiąc o kontrolach pod kątem obecności modyfikacji genetycznych. Mówiąc o zagrożeniach związanych z wprowadzeniem GMO do polskiego środowiska naturalnego wskazał na to, że żywność GMO możemy wprowadzić na rynek i z niego wycofać, upraw raz wprowadzonych –  już nie.
Prof. Tadeusz Michalski oraz dr Roman Warzecha reprezentujący Polski Związek Producentów Kukurydzy, opowiedzieli o wieloletnich badaniach nad kukurydzą genetycznie modyfikowaną oraz szansach związanych z rozwojem badań nad jej produkcją. Odnosząc się do zarzutów przeciwników dotyczących współistnienia upraw konwencjonalnych i GM  powoływali się na wyniki własnych badań, 
ale także innych autorytetów naukowych oraz Europejskiego Biura ds. Koegzystencji działającego przy Komisji Europejskiej. 
Kwestie etyczne, filozoficzne i moralne w podejściu do problematyki GMO , przedstawił i omówił w autorskim wystąpieniu prof. Jan Hartman z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Ważnym elementem debaty był udział przedstawicieli organizacji pozarządowych, m.in.  Katarzyny Jagiełło (Greanpeace Polska) oraz Rafała Górskiego, Prezesa Zarządu Instytutu Spraw Obywatelskich. Wskazywali oni na zagrożenia płynące ze strony producentów nasion GM odwołując się m.in. do książki „Świat wg Monsanto”, będącego zapisem śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarkę Marie-Monique Robin na temat działalności największego na świecie koncernu biotechnologicznego.
Uczestnicy Konferencji wskazywali wielokrotnie na rażąco niskie nakłady finansowe przeznaczane na badania naukowe nad GMO oraz na brak rozwiązań legislacyjnych, dualizm prawny w Polsce – ustawa dopuszczająca stosowanie nasion, podczas gdy dwa rozporządzenia do ustawy zakazują upraw roślin transgenicznych. Podkreślali zdecydowanie pilną potrzebę uruchomienia działań edukacyjnych na wszystkich poziomach , włącznie ze środowiskami polityków i mediów, gdyż w obiegowej opinii problematyka GMO prezentowana jest w sposób wręcz amatorski, zaś przede wszystkim polski konsument winien mieć dostęp do pełnej i profesjonalnej wiedzy na ten złożony temat. 

Zakończone w miniony piątek spotkanie było pierwszym tak szerokim i otwartym forum specjalistów zaangażowanych w problematykę GMO w Polsce, reprezentujących różne, czasami wręcz skrajnie odmienne poglądy , co stworzyło doskonałą możliwość otwartej i merytorycznej dyskusji.  Wnioski i konkluzje z zakończonej debaty organizatorzy przedstawią  kompetentnym jednostkom administracji publicznej jak również komisjom parlamentarnym, zaś sama inicjatywa w ramach cyklu edukacyjnego ‘’Mity i Rzeczywistość’ , będzie kontynuowana. 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNie bądź burak, jedz warzywa!
Następny artykułUE: porozumienie ws. polityki rolnej i dopłat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.