Kalemba: zmiany muszą być ewolucyjne

fot. MRiRW
Nowopowołany minister rolnictwa Stanisław Kalemba na swojej pierwszej konferencji prasowej przedstawił aktualną sytuację w rolnictwie, stan żniw oraz odniósł się m.in. do planowanych zmian w opodatkowaniu rolników.

Minister Kalemba mówił m.in. o planach połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz o planach utworzenia jednej instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywnościowe. Zwrócił także uwagę, że w 2016 roku znikną ograniczenia w sprzedaży ziemi cudzoziemcom i dobrze byłoby znajdującą się w zasobie ANR ziemię do tego czasu trwale rozdysponować wśród rolników i dzierżawców.

Przedstawiając swoje plany minister podkreślił, że w jego ocenie najważniejsze jest wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie, ale w sposób stopniowy, a gospodarstwa drobne powinny mieć podatek ryczałtowy.

– Najpierw powinna być przyjęta ustawa o podatku dochodowym w rolnictwie, a dopiero później zmiany w KRUS – stwierdził minister. Dodał także, że zmiany te muszą być ewolucyjne. Zwrócił również uwagę, że w najbardziej rozwiniętych krajach – Francji i w Niemczech – nawet po 50 latach przemian w dalszym ciągu istnieje odrębny system ubezpieczeń społecznych rolników.

Minister poinformował także o tym, że podjęta została decyzja o zwiększeniu środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych, co pozwoli na uruchomienie akcji kredytowej w wysokości około 1,5 mld złotych – „to należy się rolnikom i będziemy szukali kolejnych środków na następne akcje kredytowe”.

Odnosząc się do sytuacji dochodowej rolników minister zwrócił uwagę, że kluczem do jej poprawy jest spółdzielczość i to spółdzielczość obejmująca nie tylko produkcję, ale także zaopatrzenie i handel.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZmiany w PROW 2007-2013
Następny artykułPodlaskie: 70 mln zł z UE na ochronę środowiska na wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.