Polsko-ukraińska inwestycja

fot. MRiRW
Wiceminister rolnictwa Andrzej Butra spotkał się z delegacją ukraińską, której przewodził zastępca gubernatora obwodu ługańskiego na Ukrainie Eduard Łozowski. Omawiano szczegóły programu „Park Inwestycyjny AGROGOROD ŁUGAŃSK”.

Zakłada on powstanie magazynów i chłodni na owoce, warzywa, mięsa i ryby, utworzenie rynku hurtowego, terminalu celnego, a także hipermarketu i centrum szkoleniowego itd. Projekt rozwija się i zyskuje coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców, eksporterów i inwestorów. Jego koordynatorem ze strony polskiej jest Krajowa Izba Gospodarcza.

Program ma poparcie rządu Ukrainy, a zainteresowani udziałem przedsiębiorcy mogą liczyć na liczne ułatwienia (zwrot podatku, skrócenie czasu odprawy celnej, zerowa stawka celna w eksporcie do Rosji etc.) i wsparcie administracji obwodu ługańskiego. Zachęcając do udziału w AGROGORODZIE, E. Łozowski podkreślił potencjał oraz zalety lokalizacji tej inwestycji: półmilionowy rynek Ługańska (2,5 mln w obwodzie ługańskim), granica z Federacją Rosyjską, przechodzące przez obwód ługański ważne europejskie korytarze transportowe (do Indii i Chin), czy też niewielką odległość od lotniska międzynarodowego. Jak zaznaczył E. Łozowski, dodatkowe zalety stanowią także: wyższy niż średnia ukraińska poziom zarobków w obwodzie, niski koszt energii czy relatywnie tania siła robocza. Zwrócił również uwagę na obecną poprawę warunków dla rozwoju biznesu na Ukrainie, co ma związek z przeprowadzanymi tam reformami systemu podatkowego, przepisów celnych i sądownictwa.

Przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej poinformował, że w 2012 roku planowane jest rozpoczęcie budowy pierwszych obiektów w ramach Parku Inwestycyjnego w obwodzie ługańskim. Jego władze przekazały stronie polskiej 125 ha na ten cel na okres 49 lat. Zdaniem KIG, rynek ukraiński ma duży potencjał, ale też jest rynkiem trudnym, a jednym z istotnych problemów może być brak odpowiednio wyszkolonych kadr. Celem przygotowania specjalistów dla polskich konsorcjów, które będą brały udział w Programie, zorganizowana zostanie wymiana studentów polskich i ukraińskich, czy też Letnia Szkoła Komercjalizacji Innowacji w Ługańsku. W bieżącym roku będą też zorganizowane misje gospodarcze i konferencje dotyczące AGROGORODU.

Obecny na spotkaniu zastępca Prezesa Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak zwrócił uwagę, że możliwe jest korzystanie z funduszy promocji towarów rolno-spożywczych i przeprowadzanie kampanii promocyjno-informacyjnych (np. planowana na Ukrainie kampania „Makarony Europy”, czy kampania promocyjna polskich jabłek w Rosji i na Ukrainie).

Za MRiRW
mp


Related Posts

None found

Poprzedni artykułFrancuzi w Polsce
Następny artykułFrom – w górę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.