Potrzebne są szybkie decyzje – nie tylko Brukseli

Po rozmowach ministra M. Sawickiego z komisarzem ds. rolnictwa D. Ciolosem wiemy już, że na zasadnicze rozwiązania kwestii rekompensat za szacowany na około 1 mln ton eksport do Rosji nastąpią dopiero we wrześniu. Natomiast najdalej za dziesięć dni mają być decyzje dotyczące łatwo psujących się warzyw. O tej sprawie radzono również w Warszawie, a ustalenia przekazano dziennikarzom.
Z udziałem podsekretarza stanu Tadeusza Nalewajka, prezesa Agencji Rynku Rolnego Radosława Szadkowskiego oraz prezesa zarządu Banków Żywności Marka Borowskiego odbyła się konferencja prasowa nt. sposobów wycofywania produktów z rynku.
– Nie ma jeszcze mechanizmów wdrożonych przez Komisję Europejską, ale mamy przygotowaną instrukcję dotyczącą udokumentowania biodegradacji na poziomie gospodarstwa, co będzie musiało być wykonane w odniesieniu do części produktów, które szybko się psują – powiedział Tadeusz Nalewajk.
Prezes ARR Radosław Szadkowski poinformował, że agencja jest przygotowana do administrowania całą operacją zdejmowania produktów z rynku. Współpracuje też od lat z Bankami Żywności co pozwoli na szybkie przekazywanie żywności. Uczestniczący w konferencji prasowej prezes Banków Żywności stwierdził, że współpracują z blisko 4 tysiącami organizacji i są w stanie rozdysponować w ciągu miesiąca około 2 tysięcy ton produktów.
Za: minrol.gov.pl
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEksport polskiej żywności mogą wesprzeć zagraniczni pośrednicy
Następny artykułPszczoły europejskie najzdrowsze od lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.