Szczecińska ANR: ziemia rolnicza nie trafia do osób nieuprawnionych

W 2013 r. w województwie zachodniopomorskim szczecińska Agencja Nieruchomości Rolnych nie odnotowała ani jednego przypadku sprzedaży ziemi rolniczej osobom nieuprawnionym - poinformował pełniący obowiązki dyrektora tego oddziału ANR Jacek Malicki.

Rolnicy, którzy w tym roku protestowali wielokrotnie na ulicach Szczecina twierdzą, że osoby nieuprawnione, nazywane słupami, kupują na przetargach ograniczonych ziemię rolniczą przeznaczoną na powiększenie gospodarstw rodzinnych i przekazują ją później dużym podmiotom gospodarczym, często z udziałem zagranicznym.

Malicki powiedział w środę dziennikarzom: „To, co w styczniu zostało wynegocjowane i podpisane przez stronę rolniczą i rządową w ciągu tygodnia trafiło do rozporządzeń ANR. Sprzedajemy ziemię od stycznia według nowych zasad. Moim zdaniem ten system absolutnie zadziałał, ponieważ przez dziewięć miesięcy my nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku słupowania (…)” – dodał.

Od stycznia do 20 września szczecińska ANR przeprowadziła 4 tys. 875 przetargów. W tej liczbie mieszczą się przetargi ograniczone, które budzą największe emocje wśród rolników. Przeprowadzono ich 426, z czego rozstrzygnięte zostały 272, a w 154 przypadkach nie wyłoniono nabywcy. W tym samym okresie izby rolnicze złożyły 188 wniosków o odwołanie przetargów, 151 z nich zostało odwołanych. Izby rolnicze mają prawo składać takie wnioski, jeśli zachodzi podejrzenie, że ziemię chcą kupić osoby podstawione.

Zdaniem rolników protestujących we wrześniu na ulicach Szczecina, porozumienia z początku roku nie są do końca realizowane, a ziemia – choć w ograniczony sposób – nadal trafia do tzw. słupów.

Od 5 grudnia 2012 r. do 19 lutego 2013 r. rolnicy protestowali w Szczecinie przed tamtejszym oddziałem ANR przeciwko nieprawidłowościom w obrocie ziemią rolniczą.

18 stycznia prezes ANR zmienił przepisy dotyczące obrotu ziemią z zasobów Agencji, realizując ustalenia przyjęte między ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą, kierownictwem ANR a protestującymi. Zmiany mają na celu uspołecznienie trybu rozdysponowania gruntów rolnych na przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży ziemi. Skorzystać mają na nich rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć gospodarstwa rodzinne.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułARiMR zbiera wnioski od poszkodowanych rolników do 30 września
Następny artykułDuże zainteresowanie państwową ziemią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.