To jest i będzie bardzo groźny czerwiec

Czerwiec w dalszym ciągu będzie obfitować w nagłe wahania temperatury, częste i bardzo gwałtowne burze oraz ulewy, które mogą powodować podtopienia. Nadal będzie nad nami wisieć widmo groźby powodzi.

To, że do tej pory udało nam się uniknąć historycznej powodzi, wcale nie oznacza, że sytuacja atmosferyczna jest już spokojna i nic nam nie grozi.
 
Nad środkową Europą nadal wiszą chmury obfitujące w gigantyczne ilości wody. W drugiej połowie tygodnia czeka nas poprawa aury, będzie mniej opadów, słoneczniej i coraz goręcej.
 
Zmiany czekają nas od samego początku przyszłego tygodnia. Zrobi się upalnie, a tym samym bardzo wilgotno. Do środkowej Europy znów zacznie napływać powietrze znad Morza Czarnego, które nie tylko nie jest zbyt przyjemne, lecz również stanowi zagrożenie gwałtownymi zjawiskami. Przez większą część przyszłego tygodnia spodziewamy się burz gradowych z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Intensywność burz będzie jeszcze większa niż w ostatnich dniach, ponieważ dodatkowym czynnikiem potęgującym je będzie temperatura powietrza osiągająca w cieniu od 30 do 35 stopni. To będzie pierwsza w tym roku fala upałów w naszym kraju.
 
Pod koniec przyszłego tygodnia upały i burze się skończą, a temperatura spadnie radykalnie. W niektórych regionach w pełni dnia nie będzie więcej niż 20 stopni. Niskiej temperaturze będą towarzyszyć bardzo obfite i ciągłe opady deszczu. Od tego, jak długo deszcze się utrzymają i ile przyniosą wody, zależeć będzie czy rzeki zaczną wzbierać i czy dojdzie do zagrożenia powodziowego. Nie sposób szczegółowo przewidzieć rozwoju sytuacji w tej chwili, ponieważ, jak nie raz mogliśmy się przekonać, powódź to kwestia 2-3 dni opadów.
 
Od wielkiej powodzi, jaka dotknęła naszych sąsiadów, brakowało nam tylko 50 kilometrów, bo w takiej odległości od dorzecza Odry znajdowała się strefa największych ulew.
 
Prawdopodobieństwo powodzi jest podwyższone, ale zdecydowanie bardziej prawdopodobne są liczne i częste podtopienia na skutek opadów pochodzenia burzowego, jak to mieliśmy w ostatnich dniach.
 
Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCo dwie minuty nowy ciągnik rolniczy – fabryka Kubota w Tsukuba
Następny artykułW ponad 100 tys. gospodarstw straty z powodu opadów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.