W Małopolsce najwięcej miodów wielokwiatowych

W tym roku w Małopolsce najwięcej jest miodów wielokwiatowych, gorzej dopisała produkcja miodów lipowych i akacjowych, a spadzi jodłowej niewiele zebrano - poinformował prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich Marian Opoka.

Jak dodał, nieurodzaj miodu spadziowego to wynik małej ilości mszyc, które odpowiadają za powstawanie spadzi.

Ponadto stwierdził, że na gorsze zbiory miodu miała wpływ też pogoda. – Kiedy nadeszła wiosna, wszystkie rośliny zaczęły jednocześnie kwitnąć – niektóre zbyt wcześnie. Później wysokie temperatury spowodowały suszę i osłabiły nektarowanie roślin. Potem nadeszło gwałtowne ochłodzenie, które negatywnie wpłynęło na rośliny, a w dodatku zahamowało rozmnażanie rodzin pszczelich. Osłabione pszczoły miały niewiele czasu, żeby zebrać nektar – równie osłabionych roślin – tłumaczył pszczelarz.
 
Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich jest organizatorem 19. Krakowskiego Miodobrania. Impreza rozpocznie się w piątek i potrwa trzy dni. – Oprócz miodu powstałego w pasiekach na południu Polski będzie prezentowany (podczas Krakowskiego Miodobrania – PAP) miód bartników, którzy mają pasieki wędrowne, a więc i poza Małopolską – podkreślił hodowca pszczół.
 
Podczas imprezy odbędzie się również uroczyste mianowanie na nowych pszczelarzy. Ceremonia przebiegnie według staropolskiego obrzędu. Odbędzie się również konferencja na temat pszczelarstwa w środowisku krakowskim i konkurs wiedzy pszczelarskiej.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł„Owoce w szkole” będą i w tym roku
Następny artykułMakuch rzepakowy – cenne biopaliwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.