Według Copa-Cogeca Brexit przyniesie rolnikom straty

Unijna organizacja rolnicza Copa-Cogeca uważa, że odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przyniesie straty zarówno brytyjskim, jak i unijnym rolnikom. Wyraża też nadzieję, że Zjednoczone Królestwo dotrzyma swoich zobowiązań finansowych.

„Żałujemy, że Zjednoczone Królestwo zdecydowało się na rozpoczęcie procesu wyjścia z UE. Obawiamy się, że decyzja rządu Zjednoczonego Królestwa uderzy w rolników i przedsiębiorstwa rolne po obydwu stronach Kanału La Manche. Konsumenci, którzy do tej pory cieszyli się szerokim wyborem wysokiej jakości produktów z całej UE, również odczują skutki tego postanowienia” – powiedział sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej organizacji.

Wielka Brytania jest importerem produktów rolno-spożywczych o wartości 57 mld euro, równocześnie 60 proc. eksportu produktów rolno-spożywczych ze Zjednoczonego Królestwa (wołowina, jagnięcina, drób, produkty mleczne, zboża) na kwotę 11 mld funtów trafia do UE.

Zjednoczone Królestwo jest także płatnikiem netto do budżetu UE. W związku z tym Copa i Cogeca obawiają się potencjalnych skutków handlowych i budżetowych Brexitu dla europejskich rolników i ich spółdzielni.

„Jesteśmy przekonani, że rolnicy i ich rodziny nie powinni ponieść kosztu Brexitu. Oczekujemy, że rząd Zjednoczonego Królestwa dotrzyma swoich zobowiązań w ramach aktualnego budżetu UE i programów, które przyjął i które wykraczają poza 2020 r.” – powiedział szef Copa-Cogeca.

Jego zdaniem należy znaleźć sposób na utrzymanie aktualnego budżetu wspólnej polityki rolnej (WPR), która obecnie stanowi niecały 1 proc. wydatków publicznych rządów UE, a w zamian gwarantuje zaopatrzenie w żywność wysokiej jakości 500 mln konsumentów i utrzymuje różnorodność biologiczną, wzrost gospodarczy i zatrudnienie.

„Należy unikać wszelkich zakłóceń w handlu produktami rolnymi. W przeciwnym razie rolnicy i ich spółdzielnie będą musieli ponieść podwójne koszty Brexitu – zarówno handlowe, jak i budżetowe. Wpłynęłoby to negatywnie na całość gospodarki UE, wzrost gospodarczy i zatrudnienie” – podsumował Pekka Pesonen.

Copa-Cogeca to unijne organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielni rolniczych wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa oraz Cogeca zrzesza kilkadziesiąt narodowych związków rolniczych oraz organizacji spółdzielczych. Ustalenia w ramach Copa-Cogeca mają często decydujący wpływ na decyzje KE w sprawach rolnych.

Z polskich organizacji do Copa-Cogeca należą: Krajowa Rada Izb Rolniczych, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, Związek Zawodowy Rolników – Ojczyzna.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŚwiatowy rynek orzechów włoskich
Następny artykułSzklarnie otwarte na oścież

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.