Przypominają mazowieckim ekorolnikom o certyfikatach

Wojewoda mazowiecki przypomina produkującym żywność ekologiczną rolnikom z Mazowsza o konieczności zmiany przez nich firmy certyfikującej. Ekocertyfikaty wydawane im dotąd przez jedną z firm tracą bowiem ważność 8 października.

Jak poinformował w środę Urząd Wojewódzki, jeszcze 330 rolników produkujących żywność ekologiczną na Mazowszu nie zmieniło firmy certyfikującej po tym, jak jedna z takich firm – Bioekspert straciła upoważnienie do wydawania rolnikom ekocertyfikatów. Certyfikaty wydane przez firmę Bioekspert stracą ważność po 8 października – podkreślił urząd w komunikacie.

„Rolnik, który nie znajdzie się pod nadzorem nowej jednostki certyfikującej, zostanie automatycznie wyłączony z systemu rolnictwa ekologicznego i utraci status producenta ekologicznego. Tym samym, straci prawo wprowadzania na rynek produktów ekologicznych” – przypomniał wojewoda mazowiecki. Dodał, że taki producent może również stracić dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Wojewoda poinformował, że ekologiczny producent powinien przekazać zgłoszenie na formularzu opracowanym przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jednej z dziewięciu jednostek certyfikujących wymienionych na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.bip.minrol.gov.pl). Formularz samego zgłoszenia można natomiast znaleźć na stronie inspektora: www.ijhars.gov.pl. w zakładce rolnictwo ekologiczne – zgłoszenie działalności.

Wojewoda przypomniał w komunikacie, że gdy 23 lipca br. minister rolnictwa cofnął Bioeksportowi upoważnienia do wydawania certyfikatów, pod kontrolą firmy na terenie Mazowsza znajdowało się 610 rolników, najwięcej w powiatach: warszawskim zachodnim, płockim, pułtuskim i nowodworskim. Według informacji wojewody, 330 jeszcze nie postarało się o nowe certyfikaty.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułChińczycy pożyczą Ukraińcom na system nawadniania gruntów
Następny artykułPiechociński: trzeba utrzymać konkurencyjność polskiego rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.