Jabłka z Nowej Zelandii

Sadownictwo w Nowej Zelandii
Zdjęcie pobrane z serwisu: tandg.global
Obszar sadów jabłoniowych w Nowej Zelandii nadal się powiększa. W sezonie 2019/2020 powierzchnia zbiorów prognozowana jest na około 10 180 hektarów, co oznacza prawie czteroprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2018/2019.

Ekspansja sadów w N. Zelandii była napędzana przez dobre ceny rynkowe oraz oczekiwanie lepszej produktywności i wyższych cen z intensywnych nasadzeń nowych, intensywnie czerwonych i słodszych odmian. Jednakże obecnie odczuwane są ograniczenia w powiększaniu powierzchni sadów powodowane poważnymi niedoborami odpowiednich gruntów z dostępnością wody. Nowe przepisy prawne dotyczące ochrony środowiska, jakie są obecnie konsultowane prawdopodobnie zwiększą koszty operacyjne produkcji sadowniczej.

Czytaj także: Nowa Zelandia: zapowiada się dobry sezon!

Według miejscowych prognoz produkcja jabłek w roku gospodarczym 2019/2020 wyniesie 598 000 ton, czyli o 3,7 procent więcej niż w sezonie 2018/2019. Wzrost ten wynika przede wszystkim z powiększenia powierzchni zbiorów. Eksport jabłek w bieżącym sezonie wyniesie 405 tys. ton, co stanowi czteroprocentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Ponad dwie trzecie jabłek produkowanych w Nowej Zelandii jest wywożone na rynki azjatyckie.

Piotr Grel
za: fas.usda.gov

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDzień pełen gwiazd
Następny artykułRatunek dla pszczół

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.