Światowy rynek jabłek – sezon 2016/2017ł

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował prognozy dotyczące światowego rynku jabłek, uwzględniając sezon 2016/2017.
 
 
Całkowita produkcja jabłek na świecie wyniesie 77,6 mln ton, i będzie wyższa o 1,2 mln ton od ubiegłorocznej. Na wzrost ma wpływ zwiększona produkcja jabłek w Chinach i Chile. Eksport tych owoców w skali globu niewiele wzrośnie i osiągnie poziom 6,6 mln ton.
 
Największy światowy producent – Chiny, zwiększy produkcję o 900 tys. ton do poziomu 43,5 mln ton. Eksport z tego kraju wzrośnie o 150 tys. ton i osiągnie 1,3 mln ton jabłek. Owoce te trafią przede wszystkim do Bangladeszu, Indonezji i Tajlandii. Państwo Środka prawdopodobnie zaimportuje łącznie 85 000 ton, głównie z USA i krajów Południowej Półkuli.
 
Produkcja jabłek w Unii Europejskiej spadnie do 12,6 mln ton, a poziom eksportu utrzyma się na pułapie 1,6 mln ton. Przy czym głównymi kierunkami wysyłki europejskich jabłek będzie Białoruś, Bliski Wschód i kraje północnej Afryki. Do Europy zostanie zaimportowanych ok. 460 tys. ton z Południowej Półkuli.
 
Zbiory jabłek w Turcji przewiduje się na 2,7 mln ton, a eksport tych owoców zwiększy się do poziomu 125 tys. ton, głównie do Iraku. Rosja zwiększy produkcję o zaledwie 2 proc. do poziomu 1,3 mln ton, przy czym ze specjalistycznych upraw sadowniczych będzie pochodzić 572 tys. ton jabłek. Spodziewany jest dalszy spadek importu jabłek do Rosji o jakieś 21 tys. ton do najniższego poziomu od 11 lat, czyli 720 tys. ton. Pozwoli to jednak zachować Federacji Rosyjskiej pozycję lidera wśród największych importerów jabłek.
 
Stany Zjednoczone spodziewają się wzrostu produkcji o 147 tys. ton jabłek do 4,6 mln ton. Większe zapasy jabłek wpłyną na zwiększenie eksportu o jakieś 77 tys. ton do poziomu 855 tys. ton, a import tych owoców do USA zmaleje do 170 tys. ton. 
 
Dla Południowej Półkuli prognozy USDA są następujące. RPA ma osiągnąć kolejny rekord, czyli zbiory na poziomie 980 tys. ton, przy czym na rynki zagraniczne zostanie wysłane aż 550 tys. ton. W Nowej Zelandii produkcja jabłek będzie wyższa i osiągnie 567 tys. ton, a eksport wyniesie 365 tys. ton, głównie do państw azjatyckich. Chile spodziewa się większej produkcji o 130 tys. ton do poziomu 1,4 mln ton jabłek, przy czym eksport może wynieść 750 tys. ton, głównie do państw Unii Europejskiej i USA. Zbiory jabłek w Argentynie pozostaną stabilne na pułapie 650 tys. ton. Eksport jabłek z tego kraju, głównie do Brazylii, Rosji i UE, wyniesie 100 tys. ton.

RS 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPowstanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Następny artykułKonsolidacja rządowych subwencji w Rosji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.