Jest to krzew silnie rosnący, dorastający do wysokości ok. 170 cm. Pędy są wzniesione, pokryte krótkimi cierniami. Liście są ciemnozielone, eliptyczne, zaokrąglone u nasady i tępo zakończone. Przy ogonku liściowym znajdują się nerkowatego kształtu przylistki. Kwiaty są pojedyncze, białe z różowymi przebarwieniami.
Owoce są jabłkokształtne, długości do 9 cm, średnicy 7 cm i ważą 80–150 g. Są żółte z silnym nalotem woskowym. U nasady owoców rosnących po nasłonecznionej stronie krzewu występuje niewielki czerwonawy rumieniec. Gniazdo nasienne jest bardzo duże. Dojrzały owoc jest bardzo kwaśny, cierpki, o intensywnym, aromatycznym zapachu. Oprócz walorów dekoracyjnych tego krzewu hodowca sugeruje przede wszystkim możliwość jego uprawy w celu pozyskiwania owoców, które są duże i pojawiają się licznie (odmiana jest bardzo plenna).
W lipcu 2011 r. pigwowiec ‘Gold Calif’ został zgłoszony w COBORU o przyznanie ochrony wyłącznego prawa. Od lutego 2014 r. jest chroniony w Polsce wyłącznym prawem hodowcy do odmiany. Hodowcą odmiany jest Volodymyr Mezhenskyj, a jego pełnomocnikiem w Polsce jest Sven Maksymiuk z Milanówka.
Fot. A. Filipiak
Mgr inż. Tomasz Piotrowski
COBORU, Słupia Wielka
Artykuł pochodzi z numeru 3/2104 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”