Spotkanie z Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że w dniu 30 listopada 2012 r. w Moskwie odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiej administracji rządowej z Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej, którego tematem był eksport z Polski do Federacji Rosyjskiej materiału szkółkarskiego. 
 
W trakcie spotkania przedstawiciele Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej potwierdzili, że eksport materiału szkółkarskiego z tzw. gołym korzeniem z Polski do Federacji Rosyjskiej może być realizowany bez konieczności zatwierdzania miejsc produkcji. 
 
Strona rosyjska wyjaśniła, że w odniesieniu do roślin eksportowanych w dowolnym typie podłoża mają zastosowanie zapisy pkt. 34 Rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej z dnia 29 grudnia 2010 roku nr 456. Oznacza to, że materiał szkółkarski w podłożu musi pochodzić ze stref wolnych od organizmów kwarantannowych, ustanowionych przez służbę ochrony roślin kraju eksportu zgodnie z wytycznymi standardów międzynarodowych. Obszary (strefy) wolne od organizmów kwarantannowych mogą być ustanawiane na poziomie miejsc produkcji (czyli poszczególnych szkółek). Strona rosyjska potwierdziła również, że polskie szkółki aktualnie uprawnione do eksportu materiału szkółkarskiego do Federacji Rosyjskiej, na podstawie Porozumienia z dnia 16 stycznia 2009 r. pomiędzy Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Federalną Służbą Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego o współpracy w zakresie organizacji i przeprowadzenia wspólnych badań szkółek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą być traktowane jako odrębne strefy wolne od organizmów kwarantannowych. W tym kontekście wskazano, że nie ma konieczności poddawania tych szkółek wspólnej atestacji przez inspektorów polskich i rosyjskich w odstępach dwuletnich. 
 
Przedstawiciele strony rosyjskiej poinformowali także, że rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa prowadzi prace nad nowelizacją w/w rozporządzenia z dnia 29 grudnia 2010 roku. Planowane jest m.in. wykreślanie pkt. 35. – stanowiącego, że „wwożony na terytorium Federacji Rosyjskiej materiał sadzonkowy roślin owocowych, jagodowych, ozdobnych oraz winogron (za wyjątkiem poziomek) musi być w stanie uśpienia, bez liści, kwiatów i owoców”. Termin wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia nie jest znany. 
 
Kontynuacja rozmów w sprawie warunków eksportu materiału szkółkarskiego z Polski do Federacji Rosyjskiej, planowana jest w trakcie Green Week w Berlinie.

Za: piorin.gov.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOwoce i warzywa na noworocznym stole – droższe
Następny artykułTradycyjne smaki na polskim stole w Brukseli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.