Gorzkie, ale pożyteczne

Chińscy uczeni prześledzili genom dzikich form rosnącego w Indiach ogórka (ojczyzna tego warzywa) – tych o szerokich, a najważniejsze gorzkich jak piołun owocach. Mieszkańcy subkontynentu indyjskiego używają ich czasem w charakterze środka przeczyszczającego.
Chińczycy prześledzili 115 linii ogórka, by zorientować się w szlakach metabolicznych, jakie przechodzą w tym warzywie substancje odpowiedzialne między innymi za gorzki smak owoców. Znaleźli w sumie jedenaście genów odpowiedzialnych za syntezę kukurbitacyny. Stwierdzili, że w roślinie ogórka są dwa genetyczne „główne przełączniki” jej syntezy – gen BI odpowiedzialny za obecność goryczki w liściach oraz Bt – kontrolujący jej syntezę w owocach.

Niepożądana w owocach kukurbitacyna ma jednak interesujące właściwości – hamuje rozwój komórek rakowych. Są szanse, że uda się je wykorzystać do produkcji leków antynowotworowych.
Za: news.xinhuanet
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSprzedasz ziemię, a dopłaty dostaniesz
Następny artykułRok 2014 był kiepski dla producentów ciągników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.