1 maja premiera nowego tulipana o nazwie „Bronisław Komorowski”

Na Międzynarodowych Targach Tulipanów w 2015 roku; fot. I. Sprzączka
„Bronisław Komorowski” to nazwa nowej odmiany tulipana, jaka zostanie oficjalnie zaprezentowana 1 maja w Chrzypsku Wielkim (Wielkopolskie), podczas Międzynarodowych Targów Tulipanów. Kwiat dołączy do innych odmian, m.in. „Anny Komorowskiej” i „Marii Kaczyńskiej”.

– Kolor i wygląd nowego tulipana musimy jeszcze utrzymać w tajemnicy – podkreślił właściciel gospodarstwa ogrodniczego w Chrzypsku Wielkim Bogdan Królik. – Jedyne co mogę zdradzić już w tej chwili, to to, że będzie dostojny, elegancki i będzie z innej grupy niż dotychczasowe tulipany; czyli nie będzie to ani Triumph ani strzępiasty – wskazał.

– Mamy już w naszej kolekcji tulipan „Anna Komorowska” i brakowało jej kwiatowego towarzysza, który miał być chrzczony już w latach ubiegłych. Przyjęliśmy jednak taką zasadę, że lepiej nie nadawać imienia urzędującego prezydenta, żeby nie odbierać tego wydarzenia politycznie – mówił.

Podkreślił także, że wraz z chrztem tulipana „Bronisława Komorowskiego” w Chrzypsku Wielkim zgromadzone będą trzy kwiatowe pary prezydenckie – Komorowskich, Kaczyńskich i Kwaśniewskich.

– Wszystkie tulipany, jakie mamy w naszej kolekcji są zupełnie apolityczne. Nawet w tej chwili kwiaty Anny Komorowskiej, Jolanty Kwaśniewskiej i Marii Kaczyńskiej potrafią rosnąć obok siebie bez żadnych zgrzytów – zaznaczył Królik.

Dodał, że od przyszłego roku chce zakończyć „etap polityczny” i nadawać kwiatom imiona np. wybitnych sportowców czy osób zasłużonych, w tym także dla polskiego ogrodnictwa.

– Uroczystość nadania imienia, którą właśnie potocznie nazywamy chrztem, polega na „podlaniu” kwiatka szampanem – zaznaczył Królik. W wydarzeniu bierze udział m.in. przedstawiciel holenderskiej ambasady, a każda z nowych odmian, aby mogła zostać oficjalnie nazwana, musi być wcześniej zarejestrowana w Królewskiej Księdze Rejestru Nowych Odmian w Holandii.

W kolekcji tulipanów w Chrzypsku Wielkim, wśród ponad 450 odmian, można znaleźć ponadto tulipany o nazwie „Mikołaj Kopernik”, „Preludium Chopina”, „Jan Paweł II”, „Irena Sendler” oraz „Piękna Polka”.

Chrzest tulipana, czyli jego oficjalna odsłona odbędzie się pierwszego dnia 8. Międzynarodowych Targów Tulipanów. W ramach trzydniowego wydarzenia, w Chrzypsku Wielkim odbędzie się m.in. Gala florystyczna, Otwarte Mistrzostwa Florystyczne dla osób z niepełnosprawnością oraz Grand Prix Tulipanów, czyli konkurs jeździecki klasy N. Zaplanowano także koncerty oraz liczne atrakcje dla najmłodszych i całych rodzin.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

Źródło:

Zobacz również program Międzynarodowych Targów Tulipanów

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRozstrzygnięto konkurs o ergonomii i bhp
Następny artykułDzień Ziemi w Krakowie

1 KOMENTARZ

  1. Chce zakończyć etap polityczny – czytaj – nie ma zamiaru nadać imienia Agaty Dudy kolejnemu tulipanowi, jak by wypadało. Bardzo to jest niepolityczne działanie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.